O prodaji Ine, prvom ugovoru s MOL-om i nepovoljnim odlukama za Inu koje je donijela vladajuća garnitura do 2009. razgovarali smo s Ljubom Jurčićem, bivšim ministrom gospodarstva koji je prodao prvih 25 posto Ine i koji i danas tvrdi da nije bilo boljeg kupca od mađarskog MOL-a.
Je li istina da je OMV dao bolju ponudu od MOL-a?
U rokovima određenima natječajem OMV je za 25 posto udjela u Ini ponudio 420 milijuna dolara, a MOL 505 milijuna dolara. OMV je tek dan nakon zatvaranja natječaja poslao pismo u kojem su napomenuli da su spremni dignuti ponudu na 505 milijuna dolara. Javnosti je to bilo poznato. Međutim, natječaj je završio, a u njemu nije ni bilo predviđeno nadmetanje. Imali smo mi i treću tvrtku koja je istaknula da će platiti 5 posto više od bilo kojeg drugog ponuđača, ali uvjeti natječaja nisu dopuštali da prihvatimo takve ponude.
Kontrolna funkcija
Ima li istine u optužbama da su MOL-u i OMV-u dani različiti ugovori?
Da ne bi bilo prijevare, moj je uvjet bio da se ugovor objavi. OMV se mogao žaliti kad je vidio MOL-ov ugovor u javnosti, ali nije.
Zašto su MOL-u dana prava puno veća od uobičajenih prava za dioničara koji ima samo 25 posto?
Do kraja 2008. Hrvatska je imala većinu i u upravi i u Nadzornom odboru. Nijedna se odluka nije mogla donijeti bez hrvatskog pristanka, a MOL je imao pravo veta samo kod promjene djelatnosti. Ništa drugo oni nisu mogli zaustaviti. Ako je pitanje financijskog direktora kojeg su dobili tim ugovorom, onda je odgovor na to da je privatizacija i imala cilj da se stavi nadzor nad trošenje novca. Zato su i dobili tu funkciju koja je prije svega kontrolna.
Znači, držite čak i danas da je MOL bio dobar odabir?
OMV je u onom trenutku procijenio da Ina vrijedi 100 milijuna dolara manje nego MOL. Prema tome, tada nije bilo boljeg kupca.
Što je onda pošlo po zlu? I prije 2009. bilo je štetnih odluka za Inu, kao ona o izlasku MOL-a u Srbiju?
U toj odluci nema ništa sporno jer je u ugovoru bilo zabranjeno da MOL izlazi u BIH, ali je bilo dogovoreno da će se o nastupu u Srbiji naknadno odlučivati.
Političke struje
Ovih dana zaiskrilo je između ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka i predsjednika Inina NO-a Siniše Petrovića. Mislite li da je Petrović radio na štetu Ine?
Ja ne znam za takve njegove odluke, no on je odgovoran dioničarima, a Vlada je dioničar i dioničar ne smije imati drugačije ideje od svog Nadzornog odbora. Ako tu postoje razlike, onda Vlada mora mijenjati NO. Na ovom se odnosu vidi slabost jer jedna struja politike ima jedan stav, a druga struja politike drugačije mišljenje. Pati Ina.
Kako komentirate oštru izjavu MOL-a nakon presude Ivi Sanaderu u kojoj se ograđuju od mita?
Rekao bih da se hrvatski političari junače i svađaju, a kad dođe vrijeme za odluku, onda podviju rep umjesto da pokažu zube. Ako se dva partnera ne mogu dogovoriti kako će upravljati Inom, nema se razloga svađati. Ili treba otkupiti dionice od MOL-a ili ih prodati nekomu trećemu.
To su pokušali Mađari, ali nisu imali puno uspjeha. Mislite li da postoji kupac za Inu?
To može biti hrvatska Vlada i nitko drugi. Nitko neće doći u ovakve odnose!
da, otkupite pa vladajte, orban vam ne brani drugovi