U našoj VL inicijativi "Što Vlada treba poduzeti da se izvučemo iz krize?", stiglo nam je mnogo konkretnih prijedloga čitatelja od malih do velikih zahvata kojim smjerom bi vlasti trebale krenuti s gospodarskim mjerama.
Najviše čitatelja bunilo se protiv previsokog PDV-a, a smanjenje PDV-a na određene proizvode smatra dobrim i ekonomski analitičar Damir Novotny:
- Smanjenje PDV-a na prehrambene proizvode, a velika većina članica EU ima za prehrambene proizvode jednu ili više nižih stopa koje se kreću od 8-10%, bi bilo poželjno jer bi moglo povećati potražnju za proizvodima domaće prehrambene industrije - poručuje Novotny, no tvrdi da sumnja da bi takav prijedlog Vlada prihvatila:
- To je malo vjerojatno zbog toga što je PDV glavni izvor proračunskih prihoda.
Čitatelji su također upozoravali na prevelik broj općina i županija, a njihove primjedbe podržavaju i ekonomski stručnjaci.
A veliko je i pitanje smanjenja zaposlenih u državnoj upravi, evo što Damir Novotny kaže o toj mjeri za kojom bi čitatelji posegnuli:
- Dugoročno je potrebno smanjiti broj zaposlenika u državnoj upravi i lokalnoj samoupravi, ali oni su manji dio problema. Veći problem su zaposlenici u državnim poduzećima koja stvaraju gubitke, kao i zaposlenici u zdravstvu i obrazovanju. U obrazovanju i zdravstvu preveliki broj zaposlenika se može riješiti jedino privatizacijom i internaconalizacijom poslovanja: Hrvatska može pružati obrazovne i zdravstvene usluge građanima drugih zemalja EU i susjednih zemalja JIE, kao što to radi Mađarska, Austrija i Italija.
Ono što javnost tišti su i visoke otpremnine i bonusi menadžerima državnih tvrtki koji "bodu u oči" usred kriznih godina.
- Državna ili javna poduzeća treba privatizirati pa neka nihovi budući privatni vlasnici rješavaju pitanja visine plaća i otpremnina menadžera, poručuje Novotny, koji posve podržava i prodaju ili stavljanje u funkciju državnih nekretnina.
No, drži da država ipak ne bi smjela previše propisa nametati, kao na primjer regulirati pravo na korištenje službeno automomobila u privatne svrhe jer to nije ni bitno za izlazak iz krize, niti podržava ideje nekih čitatelja da bi trebalo ići tako daleko da se uravnoteži prosjek plaća i realnom i državnog sektoru:
- Plaće se moraju određivati isključivo na tržištu rada a ne nikako državnim administriranjem, čvrstog je stava po tom pitanju Novotny.
Također, nije htio uplitati se u poništenje pretvorbe i zapljenu nelegalno stečene imovine jer drži da se radi o pravnom i političkom, a ne ekonomskom pitanju.
Novotny, pak, posve prihvaća ideje čitatelja da bi trebalo subvencionirati investitore, odnosno pojednostaviti papirologiju, te uvesti porezne olakšice za izvoniznike i stimulirati sve oblike izvoza:
- Uvesti porezne olakšice svakako, ali ne samo izvoznicima, nego svima koji ulažu i otvaraju radna mjesta.
Čitatelji su ponudili i ukidanje mirovina za sudionike 2. svjetskog rata i pripadnike HVO-a.:
- Da, smanjiti mirovine za sve umirovljenike po posebnim propisima (svi veterani, politički dužnosnici i dr) te ove mlade umirovljenike (prosjek 50 godina) vratiti na tržište rada.
O osjetljivom pitanju zabrane vezanja tečaja i kredita uz strane valute Novotny kaže:
- U tom slučaju bi bilo potrebno i zabraniti deviznu štednju, budući da se krediti financiraju u 90% slučajeva iz deviznih bankarskih izvora i inozemnih kredita.
Prijedlog dijela čitatelja za koji Novotny misli da je posve krivo jest ideja o devalviranju kune radi poticanja izvoza.
- Vrlo loša ideja! U postojećoj strukturi hrvatske nacionalne ekonomije nije moguće povećati konkurentsku sposobnost poduzeća preko tečaja nacionalne valute, nego isključivo novim investicijama. Devalvacija bi dovela do kaosa i novih neravnoteža nesagledivih posljedica, te previsoke zaduženosti privatnog i javnog sektora - uvjeren je Novotny.
Vlada treba uzeti ekonomske stručnjake da kreiraju ekonomsku politiku a stručnjaci trebaju svojim imovinom i radnim mjestom garantirati da će to što predlažu pokrenuti proizvodnju.