Rekordna turistička sezona i jačanje domaće potrošnje bili su dovoljni da analitičari procijene kako će razdoblje od početka srpnja do kraja rujna pokazati najveći rast BDP-a zabilježen u posljednjih deset godina.
Osam analitičara koje je anketirala Hina prognozirali su rast u rasponu od 3,3 postotnih poena do 3,9 postotnih poena. Prosječna prognoza govori o rastu od 3,5 posto BDP-a, a koliko su bili u pravu, pokazat će se u srijedu kada će Državni zavod za statistiku objaviti prve rezultate o kretanju ekonomije u trećem tromjesečju. Moglo bi se pokazati i da je rast bliži gornjoj granici pa čak i da se kreće oko 4 posto.
Jedno je sigurno, a to je da ćemo zabilježiti 12. tromjesečje kontinuiranog rasta gospodarstva. Pozitivan niz ipak nije uspio izbrisati sve negativne učinke krize pa ekonomija i dalje zaostaje više od pet posto u odnosu na pretkrizno razdoblje. Ako se rast ne uspori značajnije u posljednjem kvartalu godine, performanse gospodarstva mogle bi premašiti i očekivanja Vlade koja se drži prognoza o rastu ekonomije za 3,2 posto na godišnjoj razini, što je i rast koji najavljuje Europska Komisija.
Kriza u Agrokoru nije utjecala na usporavanje BDP-a, ali su stručnjaci primijetili da su investicijske aktivnosti usporene. Poticanje investicija pokazalo se kao najveći problem domaćoj ekonomiji koja temelji oporavak na entuzijazmu domaćih potrošača i priljevu gostiju iz cijelog svijeta. Osobna potrošnja značajno se ubrzala, za čak 5,6 posto u trećem tromjesečju, a znatno je rastao i izvoz. Zbog veće potražnje rastao je i uvoz pa je većim dijelom pozitivan efekt izvoznih aktivnosti poništen. Državna potrošnja je pod kontrolom, ali dio analitičara ipak očekuje njezin blaži rast.
Da imamo rast, no još uvijek nismo dosegli 2008. godinu... No bez obzira na to, države i javne službe dižu si plaću, sve što se više privredi, podijele si između sebe. Politika se opet s sindikatima državnih i javnih službi dogovara kome, koliko i kako će uzeti, ništa se nije promijenilo... Ako već gledamo 2008. godinu, stanje je puno gore sada, dug je narastao s 35% BDP-a na skoro 90% za SDP-a (sad je nešto niži). Broj zaposlenih pao je za preko 200.000 (za SDP-a), a to se nadoknađivalo zapošljavanjem u državnim i javnim strukturama, gdje ima više zaposlenih nego 2008. Industrijska proizvodnja još nije dosegnula 2008. godinu... A porezi i zaduženje su neizmjerno veći nego 2008. kao i cijene energenata (zahvaljujući skoro isključivo SDP-u), stanovnika je manje, investicija je manje, itd... To samo govori da navedene brojke nisu dovoljno, da vlada ne radi dovoljno. Zapravo, radi potencijalno štetno; s jedne strane je spriječila kolaps radi Agrokora, ali je s druge izložila proračun riziku radi povećane potrošnje (veće plaće) i novog zakona o braniteljima.... Ovo je puno bolje od Milanovića, ali ako će se uspoređivati s najgorom vladom ikada, onda nam se stvarno loše piše. I dalje je to premalo, puno premalo...