Uzroke svih zala kroz koja je Podravka prošla u proteklih deset godina – i sada je u pitanje dovedena njezina egzistencija – ekonomski analitičari s kojima smo jučer razgovarali vide u dubokoj upletenosti političkih struktura u upravljanje koprivničkom prehrambenom kompanijom.
Dok se koplja i dalje lome oko toga kakav je država vlasnik, kad je Podravka u pitanju odgovor je nedvomislen – loš.
– Podravka je nominalno u većinskome privatnome vlasništvu, ali se država sve vrijeme ponaša kao da je vlasnik 100 posto dionica. Politika se jednostavno mora maknuti iz Podravke, a privatni vlasnici izabrati nadzorni odbor koji će štititi njihove interese – kazao je Borislav Škegro, premijerkin gospodarski savjetnik.
Ipak, država još ne dijeli takvo mišljenje. Ivan Šuker, ministar financija, kazao je da Vlada odluku o dovršetku privatizacije Podravke nije donijela, a nema je ni na vidiku.
– Naš je načelan stav da se u ovakvoj situaciji na tržištu kapitala ne prodaju tvrtke iz državnoga portfelja – rekao je jučer Šuker.
Željko Perić, vlasnik konzultantske kuće Caper, koji koprivničku kompaniju dobro poznaje jer je svojedobno s njom surađivao, s druge strane tvrdi kako više nema mnogo vremena.
Sada je pravi trenutak da se politika makne iz Podravke – i sama je svjesna da je jako ‘zabrljala’. Ako taj trenutak prođe, opet će sve biti po starom, sve bi se moglo ponoviti. Državni udjel mogao je biti dobar stabilizator u Podravki, ali je taj utjecaj zloupotrijebljen – smatra on.
Perić kaže kako je samo jedna stvar važna u budućim razgovorima o potencijalnom kupcu toga udjela – njegove namjere da iskoristi potencijale koprivničke kompanije i pokrene njezin razvoj.
– U tome kontekstu mogao bi sudjelovati i domaći kapital. Primjerice, Agrokor ima snagu i veličinu, Atlantic Grupa dobar menadžment, a financijske kapacitete ima i Adris Grupa – smatra vlasnik Capera.
Škegro, pak, drži kako bi najbolji gospodari situacije u Podravki bili – mirovinski fondovi, koji bi trebali ojačati svoje udjele.
No, politika i dalje vlada Podravkom, sada preko Ljube Jurčića, šefa NO-a, koji govori kako još nije vrijeme za prodaju državnoga udjela. Upućeni kažu kako Jurčić zapravo poručuje da bi to vrijeme moglo stići vrlo brzo, možda već nakon dioničarske skupštine u veljači...
A ti ružni ćelavi gade gubi se iz Hrvatske jer ako ostaneš Hrvatska će i dalje povraćati jer ti si uvaliko doprinjeo ovom današnjem stanju u gospodarstvu