Privatizirati sva poduzeća osim onih koja su uvrštena na listu strateški važnih za državu cilj je zacrtan planom upravljanja državnom imovinom za ovu godinu koji bi uskoro trebao biti na stolu u Banskim dvorima. No, samim planom nije jasno i u cijelosti predočeno što se sve stavlja u privatizaciju, nedostaju i detalji nekoliko velikih privatizacija tvrtki od posebnog interesa države, te procjene efekata tih procesa.
Neuspjeli natječaji
Izuzme li se već obavljenu privatizaciju Croatia osiguranja, od velikih projekata u dokumentu koji je u proceduru pustio Državni ured za upravljanje državnom imovinom navodi se tako namjera ponavljanja neuspjelih natječaja za prodaju većinskih udjela u Hrvatskoj poštanskoj banci, HŽ Cargu te Croatia Airlinesu, a dovršetak prodaje i dokapitalizacije predviđa se i za kutinsku Petrokemiju.
Pripremu i realizaciju prodaje najavljuje se i za Narodne novine, ali se ne navodi radi li se o prodaji udjela ili će se privatizirati dio djelatnosti tvrtke. Takav slučaj bit će Club Adriatic, za koji je već pokrenuta prodaja turističkog naselja, a najavljena je i prodaja jednog hotela kojim upravlja. Za ACI, koji je u 79-postotnom vlasništvu RH, u planu se najavljuje do kraja godine odabir investitora koji će dokapitalizirati tvrtku, a isti proces predviđen je i za Luku Rijeka, u kojoj država ima 83 posto udjela.
Nije jasan cilj
U oba se slučaja ne navodi na koji iznos povećanja kapitala se cilja i što će biti cilj tih procesa. Luka Vukovar, kojoj je država stopostotni vlasnik, ići će u prodaju, no zasad bez detalja za koliki udjel i kojim modelom.
Osim velikih tvrtki u kojima ima većinske udjele, više od stotinu tvrtki na bubanj će staviti Centar za restrukturiranje i prodaju, u čijem su portfelju uglavnom tvrtke u kojima država ima manjinske udjele. Od njih 559, samo je 37 s većinskim vlasništvom države, no od toga ih je samo devet i raspoloživo za prodaju. Prodavat će se ove godine, ali se ne zna o kojim se točno tvrtkama radi. Iz skupine tvrtki u kojima država ima manjinske pakete, od 522 poduzeća 270 je raspoloživo za prodaju. Planom se predviđa dovršetak prodaje udjela u 25 takvih tvrtki, od čega se 12 vodi javnim nadmetanjem, a 13 preko burze.
>> Petrokemija je ogledni primjer hohštapleraja i mutih poslova
kao i sve do sada, prodat ćemo zadnju "srebrninu" za sitniš strancima