U državnu će se blagajnu od uspješno provedenog restrukturiranja Hotela Plat, a potom i privatizacije, ukupno sliti 178,8 milijuna kuna. Turistički kompleks u Župi Dubrovačkoj, s dva hotela, depandansom, šest vila i dva paviljona u komercijalnoj funkciji prodan je za 118 milijuna kuna tvrtki Karisma Hoteli Adriatic, a preostalih 60,8 milijuna kuna društvo je samo uplatilo u proračun tijekom predstečajne nagodbe. U Hotelima Plat, sa sedamdesetak zaposlenih, još uvijek su izvan funkcije hotel i dva paviljona s 853 kreveta.
- U proteklih 15 godina turistička društva s 12.500 kreveta gomilala su gubitke i trošila proračunske novce za sanacije i plaće radnike - kazao je ministar turizma Darko Lorencin, podsjetivši da je dosad za osam od 11 društava u većinskom državnom vlasništvu prihvaćen plan restrukturiranja, a za šest pronađen i strateški partner.
Inače, za svih osam društava (Hoteli Plat, Hoteli Korčula, Vranjica Belvedere, Hoteli Podgora, HTP Orebić, Hoteli Živogošće, Hotel Medena i Dalmu) koja su se na ovaj ili onaj način spasila stečaja predviđena su kapitalna ulaganja tijekom procesa restrukturiranja od 1,3 milijarde kuna. Trenutno više nema turističkih tvrtki u državnom vlasništvu koje gomilaju gubitke, ističe predstojnik državnog ureda za upravljanje državnom imovinom Mladen Pejnović.
- Država je na izlasku iz turističkog portfelja, pred prodajom su Maestrali Dubrovnik, Imperijal Rab i crikvenički Jadran. No, pojavljuje se problem s privatiziranim ali posrnulim tvrtkama Modra Spilja, Vis i Starigrad u kojima je država sada najveći vjerovnik. Bilo bi šteta rasprodati ih i učinit ćemo sve da i za njih prvo nađemo strateške partnere, a u konačnici i nove vlasnike - kaže Pejnović.
>> U socijalističkoj kockarnici goste su posluživale 'zečice'