Ima puno trikova vezanih uz predaju godišnje prijave poreza na dohodak. Dobro ih je znati kako ne bi uzalud gubili vrijeme, novac, živce i druge dragocjenosti. Donosimo one za koje smatramo da će vam biti najkorisniji.
>>Ne znate izračunati povrat poreza? Isprobajte Porezni kalkulator Pametne kune!
Olakšica za poslodavce
Porezne olakšice za građane su ukinute, no od početka srpnja 2010. stupile su na snagu olakšice za poslodavce koji uplaćuju dobrovoljnu mirovinsku štednju zaposlenicima. Neoporezivi je iznos ograničen na 500 kuna na mjesec, odnosno šest tisuća kuna u godini. Na iznose koji premašuju cenzus, plaćaju se porezi i doprinosi, kao na plaću.
Budući da je izmjena zakona stupila na snagu sredinom godine, za 2010. godinu porezno oslobođenje iznosi tri tisuće kuna, za uplate obavljene poslije 1. srpnja 2010. godine.
Raspodjela odbitaka u obitelji
Ako oba bračna druga ostvaruju dohodak i imaju uzdržavane članove, osobni odbitak dijele na jednake dijelove. No, mogu odrediti i drukčiju raspodjelu. Ta je mogućnost na raspolaganju i osobama koje nisu u braku ako je posrijedi zajedničko uzdržavanje. Tada u poreznim prijavama obvezno prilažu izjavu o omjeru raspodjele osobnog odbitka, imenima i prezimenima te OIB-u za osobu s kojom dijele odbitak.
Ako se ne mogu dogovoriti o raspodjeli, osobni odbitak dijeli se na jednake dijelove.
Iskoristite državne potpore
U samostalnim djelatnostima dohodak se može još umanjiti za iznos državne potpore za obrazovanje ili naukovanje kod obrtničkih zanimanja, za iznos isplaćenih plaća i uplaćenih doprinosa novim radnicima. Priznaje im se i 100 posto izdataka za istraživanje i razvoj te preneseni gubitak (prijenos sljedećih pet godina).
Što sve trebate za olakšice vezane uz nekretnine
Za olakšice na kupnju prvog stambenog prostora uz prijavu se obvezno prilaže preslika predugovora, odnosno ugovora o kupnji stana sklopljenog s prodavateljem, pravnom ili fizičkom osobom, ovjerena kod javnog bilježnika, dokazi o plaćanju (preslike doznaka prodavateljima ili potvrda prodavatelja o primljenim uplatama); pisana izjava poreznog obveznika da će se u kupljeni stambeni prostor trajno useliti, ako je u izgradnji ili preslika osobne iskaznice na kojoj je vidljiva adresa.
Također, prilaže se i pisana izjava poreznog obveznika, a ako je vjenčan, i njegova bračnog druga da u trenutku i do trenutka kupnje prvog stambenog prostora nemaju u vlasništvu stambeni prostor. Presliku ugovora o namjenskom stambenom kreditu prilažu ako kupnju financiraju kreditom.
Ako je posrijedi gradnja stambenog prostora, potrebno je priložiti presliku građevinske dozvole, ugovora s izvođačem radova, račune izvođača i dokaze o njihovu plaćanju. Prilažu se u poreznoj prijavi, a osim informacija o broju i datumu računa, vrsti i količini obavljene isporuke ili usluge i zaračunatom iznosu trebaju sadržavati i podatke o adresi – lokaciji nekretnine, ime, prezime i adresu prebivališta ili boravišta naručitelja.
Za olakšice koje vrijede još samo za prvih šest mjeseci 2010.
Ako vam troškovi kamata, građevinskih radova ili najamnine premašuju šest tisuća kuna, ostale troškove ne morate ni navoditi - ionako neće biti priznati. Isto vrijedi ako toliko iznose, primjerice, stomatološke usluge ili premije osiguranja. No, ako imate tri tisuće kuna troškova održavanja stana, možete iskoristiti još tri tisuće kuna odbitaka na osnovi ostalih troškova.
Žele li partneri iskoristiti poreznu olakšicu na investicijske radove koji su stajali više od šest tisuća kuna, mogu to učiniti na ovaj način: originalne račune izvođača, naslovljene posebno na ime svakoga od njih, trebaju “razlomiti” na dva računa od po maksimalno šest tisuća kuna. Olakšicu za uplaćene kamate po stambenom kreditu ipak može iskoristiti samo korisnik kredita, pa ako je uplaćeno više od 6.000 kuna kamata, premašeni se iznos ne može iskoristiti kao olakšica.
U zdravstvene troškove ulaze i klima uređaji, uz uvjet da je na istom računu obračunata i plaćena i ugradnja.
Rokovi i dokumentacija
Kao što znate, rok za podnošenje prijave poreza na dohodak za 2010. godinu ističe u ponedjeljak, 28. veljače 2011. godine.
Ako zbog opravdanih razloga - primjerice zbog bolesti, elementarne nepogode ili više sile, boravka na brodu - propustite predati poreznu prijavu u zakonskom roku, možete podnijeti zahtjev za povrat u prijašnje stanje, i to u roku osam dana od dana kada je prestao razlog koji je uzrokovao propuštanje, odnosno od dana kada je doznao za uzrok.
To možete učiniti najkasnije tri mjeseca od propuštenog roka, osim ako je razlog bila viša sila. Razlozi kojima se obrazlaže zahtjev moraju se činiti vjerojatnima.
Uz opravdanu odgodu, najkasniji je rok predaje 31. svibnja.
Ne trebate duplikate
Porezna prijava ispunjava se na obrascu DOH, jednakom kao i za 2009. godinu, no promijenjen je prilog UPO.
Ni ove godine ne moraju se predavati dokumenti koji su već priloženi uz poreznu prijavu prethodnih godina, uz uvjet da nije došlo do promjene podataka. Posebno se to odnosi na preslike ugovora o kreditu, kupoprodajne ugovore, građevinske dozvole, ugovore s izvođačima radova.
>>Više o prijavi poreza pročitajte na portalu Pametna kuna
Moj savjet, radite na crno ako mozete, nikakve kontakte sa birokracijom, zasparate ce te novaca i zivaca !!!