Propali dogovor

Stečaj Mirne je apsurdan, jer – žele je mnogi

riba,prerada ribe
Foto: Goran Jakuš/Pixsell
17.02.2014.
u 08:27

Na ročište nije došao nitko iz HPB-a, Porezne uprave ni Ministarstva financija

Rovinjskoj Mirni iz sastava propale varaždinske grupacije Fima Milana Horvata iscurilo je vrijeme za predstečajnu nagodbu pa je stečaj neizbježan. U stečaju će dosadašnji vlasnici biti najveći gubitnici, a predsjednika uprave Sašu Krobota (bivšeg direktora Geneze koji je isforsirao Genezino preuzimanje Mirne u suradnji s Gradom Rovinjem) protiv volje države kao ključnog vjerovnika i po planu koji je mimo zakona, zamijenit će stečajna uprava. Stečaj je zapravo najveći apsurd – za tvrtku postoje ozbiljni kandidati, a pokazuje se da on slijedi kao kazna kada po Linićevu zakonu dužnik ide mimo dogovora s vjerovnicima.

Neistine iz Ministarstva

Predsjednik sindikata PPDIV-a Šimo Orešković ne skriva gorčinu s ovakvim raspletom višegodišnje agonije u koju je Mirna gurnuta.

– Tri dana prije posljednjeg ročišta održanog 13. veljače razgovarao sam sa zamjenikom ministra financija Borisom Lalovcem koji mi je ustvrdio kako više nema nikakvih problema, glasovat će za i predstečajna nagodba bit će zaključena. Sedam mjeseci trajala je trakavica oko Mirne, na ročište održano prije mjesec dana nije došao nitko ni iz Ministarstva financija, ni Porezne uprave, ni Hrvatske poštanske banke. Izmijenjeni plan nagodbe bio je dostupan punih osam dana i opet nitko nije reagirao – otkriva Orešković. Izgleda mu, kaže, kao da su svi spavali zimski san, što je totalno neozbiljno i neodgovorno.

– Mogu sada pričati što hoće, no glasajući protiv nagodbe Ministarstvo financija ruši vlastiti zakon i time definitivno potiče dvojbe o skrivenim interesima – izravan je Orešković. Proziva ministra Slavka Linića zašto on nije izradio plan i ponudio ga upravi Mirne po principu “uzmi ili ostavi”, kako je to napravio za zadarsku Adriju.

Kandidati kojima je Mirna izmakla u predstečaju moći će se u stečaju natjecati za preuzimanje poslovanja i imovine. Interes za Mirnu ponajprije ima Podravka, ali ne samo stoga što je svojedobno kreditirala Fima grupu sa 80,6 milijuna kuna, zbog čega ima upisano založno pravo na 54 posto dionica Mirne, a za još 10 posto traje spor, već i zbog toga jer su i prošle godine pokušali dogovoriti poslovnu suradnju zakupom proizvodnih kapaciteta.

Odbijena suradnja

Podravka je s godišnje 3000 tona najveći izvoznik konzerviranih ribljih prerađevina pod brendom Eva. Nemaju vlastita postrojenja već proizvodnju ugovaraju kroz uslugu pa su lani kroz tender za 2000 tona pokušali dogovoriti suradnju kroz koju je Mirna mogla popuniti kapacitete, povećati zaposlenost i ojačati poslovanje. Iako kao založni vjerovnik drže većinski udjel u Mirni i unatoč pozivu za suradnju, kažu u Podravci, na drugoj strani nije bilo volje za partnerstvo. Bilo je kontakata između predstavnika dviju kompanija, ali tijekom samog predstečaja, tvrde, nije moglo doći do izravnog uključivanja Podravke mimo volje Mirnine uprave.

S adrese rovinjske kompanije stižu pak potpuno oprečni tonovi.

– Jedina ponuda koja je dostavljena u zakonskom roku je iz grada Rovinja i Geneze, dok je ponuda dioničara Radovana Pavelića dostavljena s kašnjenjem od deset dana. Uprava Mirne stoga ni jednu drugu ponudu osim one o kojoj se glasalo (grad Rovinj i Geneza) nije mogla uzeti ni u razmatranje, a svi zainteresirani imali su sedam mjeseci vremena da dostave svoje ponude – iznosi Saša Krobot, predsjednik uprave Mirne. Tvrdi da su uprava i nadzorni odbor Mirne pokušavali u nekoliko navrata dogovoriti sastanak s upravom Podravke, no u Koprivnici nisu bili zainteresirani.

– To možemo potkrijepiti pismom korespondencije s Podravkom – tvrdi Krobot i navodi da se Mirna nije javila na tender Podravke zato što nema tehničke mogućnosti za izradu konzervi koje je Podravka u tenderu tražila. Pojavi li se u stečaju kupac čiji je doista interes nastavak proizvodnje, neovisno jesu li to Geneza i lokalna vlast, Podravka, dioničar Pavelić ili netko četvrti, morat će u proizvodni ciklus kratkoročno investirati oko 20, a dugoročno i do 100 milijuna kuna. U Podravci su navodno voljni uključiti se u taj investicijski projekt jer preradu ribe kroz brend Eva vide kao svoj strateški biznis.

Komentara 2

ZD
zdepar
14:34 17.02.2014.

ponuđači moraju za stol, da mogu dati ispod stola i sve će se riješiti , kao u dalekovodu

Avatar Point_of_view
Point_of_view
18:17 17.02.2014.

Kako je moguce da Podravka ima zalozno pravo na 54% imovine Mirne a ovi iz uprave joj ne daju mogucnost da utjece na poslovanje? Zasto Mirnu nisu prepustili Podravci, nego je uprava trazila neku anonimnu firmu sa 8 milijuna prometa,, koja bi onda trebala restruktuirati poslovanje i ubrizgati svijezi novac? Naravno da drzava na to ne pristaje! Zasto bi? Epilog: Podravka ce u Mirnu u stecaju preuzeti kao najveci vjerovnik i nastaviti poslovanje, jer imaju trzite i protrebni novac za investicije.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije