Preblago je reći da će stočna hrana zbog suše poskupjeti 30%. No, ako cijene sirovine skoče “samo” toliko, stočarska i peradarska proizvodnja, pridodamo li tome i rast cijena energenata, poskupjet će za 1,2 do čak 1,5 milijardi kuna, upozorava Branko Bobetić, direktor GIU Croatiastočara koji okuplja većinu tvrtki hrvatske mliječne industrije.
Traže se hitne mjere
Samo ćemo kukuruz, kojega smo proteklih godina izvozili i 200.000 tona, plaćati i 800 milijuna kuna skuplje jer će ga nedostajati čak trećina u stočarskoj proizvodnji. Vlade zemalja regije, poput Srbije, već su donijele mjere kojima će svojim poljoprivrednicima pomoći da lakše prebrode krizu – od oslobođenja ili smanjenja vodnih i komunalnih naknada i doprinosa, zakupa državne zemlje... Čak i Kanada pribjegava sličnim mjerama, tvrdi Bobetić, dok u Velikoj Britaniji strahuju kako će se novi inputi zbog suše, veći i za više od 400 milijuna funti, i te kako odraziti na cijene trgovaca.
– Svako oslobođenje od troškova velika je pomoć – napominje Bobetić. No hrvatska Vlada i dalje oteže s obećanim mjerama poput 25-postotnog oslobađanja od zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta, reprograma kredita, legalizacije farmi, izvoznih carina na kukuruz i slično pa farmeri, pritisnuti dugovima, nelikvidnošću i niskim otkupnim cijenama mlijeka, svakodnevno zatvaraju svoje farme.
– Dapače, ministar Jakovina obmanjuje javnost kako isplatom potpora rješava sušu. Kao to nisu naša ranije stečena prava, koja su se i u najtežim godinama isplaćivala do 10. svibnja, a danas kasne – kaže proizvođač mlijeka Igor Rešetar. Prema nekim procjenama, dnevno se u Hrvatskoj zatvara 15-ak farmi i nije riječ samo o malima za koje se svih ovih godina govorilo da će ulaskom Hrvatske u EU ionako propasti.
Dobit mljekara pala 90%
– Sada propadaju i proizvođači sa 30 i više krava i masovno šalju svoje stado na klanje – tvrdi Bobetić. U prvih šest mjeseci 2012. klanje i izvoz krava iz RH 15% su veći nego u istom razdoblju 2011., i sve se to, naravno, odražava i na pad proizvodnje mlijeka. U lipnju i srpnju otkupljene su najmanje količina mlijeka u posljednjih osam godina i s obzirom na već prisutne posljedice suše, poput nedostatka voluminozne stočne hrane kao što je sijeno i silaža te niske otkupne cijene mlijeka, koje su u EU i RH u šest mjeseci pale 10%, može se očekivati daljnji drastičan pad proizvodnje. Pad od samo 1% znači pad od 6 milijuna litara i zatvaranje najmanje 50 obiteljskih farmi – upozorava Rešetar, dok Bobetić dodaje kako se i mljekarama, ne poduzme li država hitne mjere, loše piše, a već su treću godinu u ozbiljnim problemima.
– U prvih šest mjeseci dobit mliječne industrije, ionako mala, pala je 90%, a iako je proizvodnja ta koja puni državni proračun – jer carine na uvoz uskoro neće! – prijeti joj daljnje urušavanje – poručuje Bobetić.
>> Adio meso, zbog nestašice vode jest ćemo povrće
uvozićemo meso