Švicarski industrijski gigant Montana Tech Components nakon višemjesečnih je pregovora postao novi vlasnik hrvatske kompanije Aluflexpack. Treći po veličini europski proizvođač aluminijske ambalaže dosad je bio u vlasništvu Hypo banke, a kako je strategija banke prodaja sve nestrateške imovine, Austrijanci već dulje od godinu i pol dana traže eventualnog kupca.
Odvajanje od TLM-a
Isprva je ideja bila da se Aluflexpack proda u paketu sa šibenskim TLM-om, koji je također bio u vlasništvu Hypa. Među prvim zainteresiranima bila je švicarska Montana, što i ne čudi ako se zna da je tvrtka lider na svjetskom tržištu aluminijskih komponenti i profila, vodeći dobavljač aluminijskih profila za Airbus i Boeing te tržišni predvodnik u raznim drugim industrijskim sektorima.
Uključenje TLM-a i Aluflexpacka u svoju proizvodnu mrežu bio je logičan potez Montane pa se još u veljači činilo da je posao dogovoren. No, ugovor ipak nije potpisan. Pravi razlozi nesuglasica nikad nisu otkriveni iako se u javnosti nagađalo da se banka i švicarska kompanija nisu mogle dogovoriti o razini otpisa kredita zadarskoj i šibenskoj kompaniji.
K tome su u slučaju TLM-a Švicarci strahovali od mogućih budućih troškova koji bi nastali eventualnom odlukom Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja o nezakonitosti prvotne prodaje TLM-a konzorciju hrvatskih tvrtki. Odustajanjem Montane, u Hypo banci okrenuli su se drugim interesentima – bečkoj kompaniji Euris, u vlasništvu tamošnjeg poduzetnika makedonskog podrijetla Marka Pejčinoskog. Euris je specijaliziran za trgovinu aluminijem i već godinama najveći kupac TLM-ove valjaonice, s godišnjim međusobnim prometom pedeset milijuna eura.
No, da bi se TLM mogao prodati zasebno, prvo su iz Aluflexpacka izdvojene dionice kompanije, pa su zadarska tvrtka i TLM i vlasnički odvojeni. Ostalo je stoga pitanje Aluflexpacka, pa su obnovljeni pregovori s Montanom.
S tržišnim udjelom koji je otprilike sedamdeset posto, Aluflexpack je najveća grupacija kada je riječ o proizvodnji aluminijske ambalaže u Hrvatskoj i treća po veličini na europskome tržištu. Tvrtka zapošljava oko šest stotina ljudi na četiri lokacije u Hrvatskoj te u Poljskoj, Italiji i Njemačkoj. Sjedište tvrtke je u Zadru, a kako je u povodu preuzimanja izjavio većinski vlasnik MTC-a i predsjednik uprave Michael Tojner, tvrtka očekuje značajan rast prihoda nakon akvizicije: “Preuzimanje Aluflexpack grupe, koja je posebno dobro pozicionirana u središnjoj i istočnoj Europi, Njemačkoj i Italiji za nas predstavlja logičan korak u širenju. Sada ponovno možemo povećati svoju stručnost u preradi aluminija te dugoročno proširiti poslovanje na nova područja i primjene. Kao iskusan i financijski snažan vlasnik, razvit ćemo Aluflexpack grupu u iznimno konkurentnog igrača na europskome tržištu.”
U Montani najavljuju da će razvojnom strategijom rasta grupe pokušati poboljšati položaj Aluflexpack grupe na europskome tržištu. Sinergijom, optimizacijom procesa te ulaganjem u daljnju modernizaciju proizvodnih objekata povećat će učinkovitost i kvalitetu rada, usluga i proizvoda. Predviđa se proširenje proizvodnog asortimana ulaskom u nove sektore, pa nije isključeno da u budućnosti dio Montanina proizvodnog asortimana – poput dijelova za avioindustriju – bude premješten u Hrvatsku.
Sve planirane mjere, tvrde u švicarskoj tvrtki, pridonijet će dugoročnom povećanju profitabilnosti i konkurentnosti Aluflexpacka.
Dobar znak za Dalmaciju
Za Hrvatsku je vijest da Aluflexpack preuzima Montana nedvojbeno dobra jer je riječ o jednom od najvećih hrvatskih industrijskih poduzeća te izvoznika. K tome opstanak metaloprerađivačke industrije – ekonomske grane koja je proteklih godina bila pod velikim pritiskom recesije – ima iznimnu stratešku važnost za hrvatsko gospodarstvo, a svakako je i dobar znak za zapuštenu industriju u Dalmaciji. Naime, pronalazak novih vlasnika za TLM i Aluflexpack mogao bi biti zametak novog tržišnog razvoja.
drago mije da je okončano pregovaranje,kolegama to jes zaposlenicima afp želim da zadrže radna mjesta i povečaju svoja primanja -marijan m