Gotovo jedna petina globalnog stanovništva, to jest čak 1.2 milijardi ljudi, živi bez pristupa električnoj energiji. Njihove tvrtke ne mogu raditi nakon sumraka, njihovim školama nedostaje energije za pogon tehnoloških naprava, a njihova djeca uče uz svjetlost svijeća. Nedostatak električne energije ograničava njihove mogućnosti te znatno smanjuje mogućnosti izlaska iz siromaštva. Dvije petine stanovništva, to jest čak 2.8 milijardi ljudi, i dalje se za zadovoljavanje svojih energetskih potreba oslanja na kruta goriva kao što su drvo, ugljen i balega za kuhanje i grijanje što kao rezultat ima čak 3 i pol milijuna smrti godišnje uzrokovanih unutarnjim zagađenjem zraka.
Isporuka pouzdanih energetskih usluga za gospodarski razvoj i osiguravanje pristupa električnoj energiji te modernih energetskih usluga milijardama ljudi ključ su smanjenja siromaštva i izgradnje zajedničkog blagostanja. Upravo zbog navedenog, širenje pristupa električnoj energiji te ubrzavanje razvoja i implementacije energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije nalazi se u središtu novog smjera ulaganja Svjetske banke u energetski sektor.
Novi smjer usko je vezan uz dokument Energy Sector Directions Paper o kojem je izvršni odbor Banke raspravljao 16. srpnja te nakon dobivanja podrške izvijestio kako će navedeni dokument koristiti za razvoj svojih aktivnosti.
U dokumentu se, među ostalim, navodi kako će Svjetska banka uložiti sve moguće napore kako bi smanjila financijske i ekološke troškove širenja pouzdane opskrbe energijom uz priznavanje činjenice da svaka zemlja određuje vlastiti put u postizanju svojih energetskih ciljeva. Dokument također naglašava važnost odabira područja u kojima Svjetska banka može pomoći zemljama prilikom mobilizacije energetskih rješenja koja smanjuju siromaštvo na održiv način.
Predsjednik Svjetske banke, Jim Yong Kim, izjavio je kako su smjernice dokumenta dio ciljeva Svjetske banke vezanih uz smanjenje globalne stope ekstremnog siromaštva za 3% do 2030. i postizanje rasta prihoda najsiromašnijih 40% u svakoj zemlji.
Kim je ovom prilikom naglasio: \"Trebamo pristupačnu energiju kako bi okončali siromaštvo i izgradili zajednički prosperitet. Povećati ćemo naše napore za poboljšanje energetske učinkovitosti i povećanje energije iz obnovljivih izvora ovisno o potrebama i mogućnostima svake pojedinačne zemlje\".
Novi smjer usko je usklađen sa ciljevima inicijative Sustainable Energy for All kojom se želi do 2030. godine osigurati univerzalni pristup modernoj energiji, udvostručiti globalnu stopu poboljšanja energetske učinkovitosti i udvostručiti razinu obnovljivih izvora energije u svjetskom energetskom miksu.
Dokument Svjetske banke usredotočen je na dugoročan i sustavan pristup koji omogućuje vladama upravljanje resursima na integrirani način uz rješavanje potrebe ponude i potražnje za električnom energijom. Na regionalnoj razini, dokument bi mogao potaknuti regionalnu integraciju i razvoj prekograničnih energetskih tržišta koja će biti u mogućnosti isporučiti pouzdanu i pristupačnu energiju.
Cijeli tekst dostupan je u 9. broju NET-a, Nacionalnog energetskog tjednika, na linku. Također cijeli tjednik u e-izdanju možete preuzeti na dnu sljedećeg linka.