People helping people

Kreditne unije imaju 218 milijuna članova u svijetu, 50.000 u Hrvatskoj

Kreditne unije
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
1/5
15.10.2015.
u 22:00

Kreditne unije su financijske institucije koje, na tragu europskih i svjetskih primjera, posluju prema načelu uzajamne pomoći i društvene korisnosti, a ne isključivo dobiti

Povodom svjetskog dana kreditnih unija Hrvatska Udruga Kreditnih Unija (HUKU) održala je danas u 14h u Hrvatskoj udruzi poslodavaca u Zagrebu konferenciju za javnost.  Ovogodišnji globalni slogan kreditnih unija je "People helping people", a nastavno na slogan, predsjednica udruge, Željka Pirija – Benaković objasnila je kako kreditne unije funkcioniraju.

- Kreditne unije su financijske institucije koje, na tragu europskih i svjetskih primjera, posluju prema načelu uzajamne pomoći i društvene korisnosti, a ne isključivo dobiti. Kreditne unije zamišljene su da pozitivno posluju i pomažu svojim članovima, koji ove godine na raspolaganju imaju 10 milijuna kuna - naglasila je Pirija – Benaković predstavljajući mjere namijenjene poljoprivrednicima i obrtnicima.

218 milijuna članova u svijetu, 50.000 u Hrvatskoj

Tajnica HUKUa Ana Pirija – Benaković govorila je o počecima kreditnih unija u svijetu, i naglasila kako je Hrvatska bila preteča trendova s prvom kreditnom unijom osnovanom 1862 godine u Pitomači.Kreditne unije igraju značajnu ulogu na financijskom tržištu lokalnih zajednica u cijelom svijetu. 

- 1970. osnovano je svjetsko udruženje kreditnih unija koje je prema podacima iz 2014. godine broji preko 58.000 kreditnih unija, i više od 218 milijuna članova, te djeluje u više od 100 država -  objašnjava Ana Pirija – Benaković te zaključuje kako „je danas svaki treći Amerikanac član kreditne unije, naš cilj je isti uspjeh ponoviti u Hrvatskoj.

Vizija kreditnih unija je dosegnuti što veći broj ljudi koji nemaju pristup klasičnim izvorima financiranja. Trenutno unutar HUKUa djeluje 16 članica, koje okuplja oko 50.000 članova.

Važno je osigurati štednju

O globalnim trendovima u mikrofinanciranju govorio je dr.sc. Velibor Mačkić sa Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.

- U svrhu lakšeg pristupa novčanim sredstvima potrebno je regulirati hrvatsko zakonodavstvo, prema pozitivnoj europskoj praksi. Najvažnije promjene vidim u omogućiti osiguranje štednih uloga članova unije. Članstvo bi trebalo proširiti na zadruge i udruge, te male poduzetnike. Unijama treba omogućiti obavljanje platnog prometa i mjenjačkih poslova, što vodi do boljeg upravljanja viškovima likvidnosti - kazao je Mačkić. 

Otplate kredita prilagođavaju se potrebama OPG-ovaca

- Pri otplati kredita uzimamo u obzir vremenske rokove u kojima naši korisnici dobivaju isplatu za svoje usjeve ili prodane životinje. Tako na primjer nenamjenske kredite mogu otplatiti u dvije rate za devet ili 12 mjeseci jer se tada očekuju prinosi - istaknula je Željka Pirija-Benaković.

Snježana Hudak predsjednica upravnog odbora HUKUa, govorila je o spremnosti financiranja obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava kada to komercijalne banke možda i ne prepoznaju kao "poslovnu priliku", te predstavila neke od uspješnih primjera iz prakse koje već sada koriste financiranje kroz kreditne unije:

OPG Balog – proizvođač koštica golica i vlasnik svinjogojske farme, vlasnik Balog Ivan

V.V. Farma Vrtarić Vladimir – proizvođač mlijeka i uzgoj goveda, vlasnik Vrtarić Vladimir

OPG Gregorinčić – bavi se uzgojem peradi i vlasnik seoskog turizma Štefova klet, vlasnik Gregorinčić 

Iz ureda predsjednice Kolinde Grabar Kitarović prenijeli su čestitke povodom Svjetskog dana kreditnih unija: "Koristimo ovu prigodu kako bismo Vam još jednom prenijeli čestitke Predsjednice Republike povodom Svjetskog dana kreditnih unija te ponovili potporu Hrvatskoj udruzi kreditnih unija u nastojanjima da svojim radom pridonese razvitku hrvatskog gospodarstva."

>>HUP osnovao koordinaciju nebankarskih institucija

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije