UZ 30. obljetnicu naftnog polja Šumećani

Tako je počelo!

ina ima svoju priču
Foto: PR FOTO
15.12.2014.
u 16:00

Godine 1979. navršeno je tri desetljeća otkako je bušotinom Križ (Kr-1) pronađeno naftno polje Šumećani

Čim je bušotinom Kr-1 dobivena nafta u ekonomskim vrijednim količinama, odmah je 1. siječnja 1949. od malog istražnog nalazišta osnovano poduzeće Proizvodnja nafte Šumećani, sa zadatkom da ovo polje što prije razradi i stavi u proizvodnju. Posao je obavljen u veoma kratkom vremenu zahvaljujući velikom elanu i krajnjem zalaganju cijelog kolektiva, pa je već u listopadu 1950. godine proizvedeno 200 tona nafte dnevno ili 22.717 tona u toj godini. Već iduće, 1951. godine Šumećani su sa 50.949 tona proizvodnje gotovo trostruko premašili proizvodnju Gojla, a dvostruko Gojla i Mramor-brda zajedno.

Početak rada u Šumećanima

Gravimetrijskim mjerenjima obavljenim u 1939. i 1940. godini ustanovljena, u predjelu od Križa do Ivanić-Grada jedna struktura, koja je po naseljima Križ i Šumećani dobila i ime. Godine 1948. nabavljene su prve tri nove bušaće garniture od tvrtke „Massarenti“ iz Italije. Jedna od njih, Massarenti RG za bušenje do 1000 m dubine, određena je za bušenje na strukturi Križ – Šumećani. U proizvodnju je bušotina stavljena 1. ožujka 1949. godine dubinskom sisaljkom s početnom proizvodnjom od 10 tona dnevno. 

Bušenje

Novo polje trebalo je što brže razraditi, pa se morao povećati broj bušaćih garnitura. Tako je i bilo: ubrzo se u Šumećanima bušilo sa 8 garnitura. Bušilo se na zapadnom dijelu strukture (Križ) i na istočnom dijelu (Bunjani). Do 1952., dakle do osnivanja Naftaplina, izbušeno je 70 bušotina s oznakom Kr i jedna bušotina s oznakom Bu. Da bi se shvatila težina zadatka, treba uzeti u obzir uvjete pod kojima su radovi tekli. Bušače je trebalo tek osposobiti, jer je s garniturom iz drugih pogona dolazio samo najnužniji kadar. Zato je trebalo stalno osposobljavati nove radnike.

Osposobljavanje radnika nije bio nimalo lak zadatak. Bušači su morali znati čitav niz poslova – od izrade temelja preko transporta garnitura na nova mjesta bušenja, montaže tornja i postrojenja, bušenja, instrumentacije... K tome, uvijek je nešto nedostajalo: materijal za izradu temelja, prijevozna sredstva i drugo. Ipak, za mlade bušače Šumećana nije bilo teškoća ni zapreka koje ne bi savladali. Dapače, redali su uspjeh za uspjehom. Osnivanjem Naftaplina potpuno je izmijenjena dotadašnja organizacija, usredsređena samo na potrebe Šumećana. 

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije