Izvješće HAKOM-a rastu investicija i prihoda

Telekomi povećali ulaganja u optiku, a prihodi im rasli 5%

Ivo Cagalj/PIXSELL
07.12.2021.
u 12:27

Rast ulaganja u optičku mrežu proporcionalno prati i rast broj novih priključaka, kojih je u godinu dana 33% više

Telekomunikacije su jedan od sektora koji je bio iznimno bitan u pandemiji i još uvijek to jest jer je koronakriza ubrzala digitalizaciju te povećala obim korištenja online usluga, bilo da se radi o onima koji su svoje poslovanje prebacili 'kod kuće' ili su pak postali sve veći korisnici online usluga uslijed raznih ograničenja u korona krizi.

U svakom slučaju, telekomi koji posluju u Hrvatskoj osim što im se povećao promet, istovremeno su i ulagali u svoje mreže, bilo da se radi o svjetlovodnim odnosno optičkim mrežama koji ubrzavaju i proširuju fiksnu povezivost, ili se pak radi o mobilnim mrežama.

Uložili 16 posto više

Podaci hrvatskog regulatorna na tržištu elektroničkih komunikacija, govore da je trend rasta ukupnih ulaganja nastavljen u prvih devet mjeseci ove godine spram istog razdoblja lani. U prvih devet mjeseci ove godine ukupna ulaganja veća su za 16 posto u odnosu na isto razdoblje 2020.

U nepokretnoj ili popularno zvanoj fiksnoj mreži, zabilježen je značajan porast ulaganja u svjetlovodnu pristupnu infrastrukturu od 127 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Također, u prvih devet mjeseci ove godine ukupni prihodi na tržištu elektroničkih komunikacija povećani su za pet posto.

U odnosu na usluge, zabilježen je rast prihoda od širokopojasnog pristupa internetu od 13 posto, najma mreže i vodova od pet posto i naplatne televizije od četiri posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Ili točnije, rast prihoda do širokopojasnog pristupa internetu je u trećem tromjesečju iznosio 1.555.522.535 kuna, i bio je 20 posto veći od proteklog kvartala, a za razliku od istog razdoblja lani bio je viši 16,29 posto.

Iako je neznatno smanjen prihod od širokopojasnog pristupa internetu putem fiksne mreže u zadnjem kvartalu, čak je 32 posto je rastao prihod putem mobilne mreže, i iznosio je 1.086.435.147. Valja znati i da ukupno ima 5.905.751 širokopojasnog pristupa internetu na kraju trećeg tromjesečja. Rast ulaganja u optičku mrežu odnosno svjetlovodnu pristupnu infrastrukturu proporcionalno prati i rast broj novih priključaka putem svjetlovodnih tehnologija, kojih je u godinu dana 33 posto više, stoji u priopćenju HAKOM-a. Iz podataka je vidljivo kako korisnici sve više migriraju na svjetlovodnu infrastrukturu s obzirom na to da je broj priključaka na bakrenoj infrastrukturi u padu.

Sve brži internet

Na kraju trećeg tromjesečja udio broja širokopojasnih priključaka s brzinom većom od 30 Mbit/s iznosio je 55 posto od ukupnog broja priključaka. Također, broj širokopojasnih priključaka vrlo visokih brzina nastavlja rasti te u trećem tromjesečju udio priključaka s brzinom većom od 100 Mbit/s iznosi 25 posto. Raste i ukupan broj korisnika paketa usluga, najviše onih s 4D paketima jer migriraju s 3D paketa zbog većih popusta na grupiranje fiksnih i mobilnih usluga. Više od polovice kućanstava televiziju gleda putem nekog od oblika naplatne televizije te je primjetan rast prihoda i broja priključaka.

U odnosu na isto razdoblje lani, na tržištu naplatne televizije zabilježen je porast ukupnih prihoda i ukupnog broja priključaka od četiri posto. Od usluga naplatne televizije i dalje je najzastupljenija televizija na internetskom protokolu (IPTV) s više od 51 posto priključaka. Na tržištu telefonskih usluga u nepokretnoj mreži nastavlja se trend pada broja korisnika, ukupnih prihoda i odlaznog prometa. Uspoređujući isto razdoblje lani, broj korisnika i prihodi manji su za jedan posto, dok je ukupni odlazni promet operatora niži za 11 posto.

Dobra turistička sezona

Roaming minute stranaca u nacionalnim mrežama ukazuju na dobru turističku sezonu u Republici Hrvatskoj te je broj minuta povećan za 47 posto u trećem tromjesečju 2021. u usporedbi s istim razdobljem 2020 godine. Trajanje poziva stranaca u roamingu u nacionalnim mrežama mjereno u minutama bio je ukupno 450.124.850., stoji u izvješću HAKOM-a. Kada se pak radi o vlastitim korisnicima, odnosno mobiteliranju domaćih korisnika u drugim državama iznosio je 144.863.060 ili 1,68 posto manje negli lani u istom razdoblju.

 

Ključne riječi

Komentara 3

DU
Deleted user
12:55 07.12.2021.

Dobra optika

KA
kažemja
19:58 07.12.2021.

Lijepe dojke.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije