Teva Pharmaceutical Industries Ltd, najveći svjetski proizvođač generičkih lijekova, u prvom ovogodišnjem kvartalu ostvarila je povećanje dobiti od 31 posto za razliku od istog prošlogodišnjeg razdoblja i to mahom zbog najprodavanijeg proizvoda za liječenje multiple skleroze Copaxonea, piše Bloomberg.
Zarada, isključujući troškove vezane za akvizicije, uključujući kupnju njemačkog Ratiopharm GmbH, popela se na 830 milijuna dolara, ili 91 centi po dionici, sa 634 milijuna dolara, ili 71 centi, stoji u priopćenju Teve, kompanije sa sjedištem u Izraelu, u čijem je sastavu i Pliva. Zarada je premašila očekivanja 15 Bloombergovih analitičara koji su očekivali prosječnu zaradu po dionici od 89 centi.
Teva nastoji smanjiti svoju ovisnost o Sjedinjenim Državama, svom najvećem tržištu, kao i o Copaxoneu, koji će vjerojatno osjetiti oštru konkurenciju zbog Novartisova proizvoda - Gilenia. S ciljem da postane jedna od top tri kompanija za proizvodnju generičkih lijekova u Njemačkoj, drugom najjačem tržitu na svijetu za copycat lijekove, Teva je odlučila platiti 3,63 milijardi eura (5 milijarda dolara) za Ratiopharm, drugu po veličini kompaniju za proizvodnju generičkih lijekova.
Akvizicija Ratiopharma najveća je Tevina kupnja nakon što su 2008. godine kupili Barr Pharmaceuticals u čijem je vlasništvu bila hrvatska Pliva i to za 7,4 milijarde dolara. Teva je već u potrazi i za svojim daljnjim ciljevima, stoji u priopćenju, a prenosi Bloomberg.
Tevini prihodi porasli su 16 posto, na 3,65 milijardi dolara u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok je prodaja u SAD povećana 20 posto na 2,31 milijarde dolara, što čini 63 posto ukupnog prihoda Teve. Prihod od Copaxonea porastao je 28 posto na 796 milijuna dolara.