U sklopu europskog projekta „Razvoj turizma na rubnim dijelovima NP Krka“ danas je svečanom manifestacijom „Drniš - Dani otvorenih vrata“ obilježen završetak projektnih aktivnosti, a promovirana je i autentična i atraktivna ponuda realizirana na drniškom području.
Župan Goran Pauk, u svom pozdravnom govoru okupljenima na završnoj prezentaciji Projekta koja se održala u Gradskoj vijećnici u Drnišu, istaknuo je da turizam ima mogućnost staviti u funkciju prirodne i kulturne vrijednosti, poljoprivredu, gospodarstvo, napuštene kuće i seoska imanja. Zajedno s turističkom ponudom i prometima na obali, turizam drniškog područja može značajno doprinijeti ravnomjernom razvoju cijele Šibensko – kninske županije.
„Ono što mene, kao župana, ali i predsjednika Hrvatske zajednice županija danas posebno veseli je to što su ovakvi projekti dokaz koliko su županije važne u tom ravnomjernom razvoju pojedinih dijelova Hrvatske. U ovom projektu aktivno su sudjelovale četiri jedinice lokalne samouprave: Grad Drniš i tri općine – Promina, Unešić i Ružić.Bilo bi nemoguće povezati ih i uskladiti njihov rad bez angažmana Županije i županijskih ustanova: JU Priroda ŠKZ i JU Razvojna agencija Šibensko – kninske županije. Nemoguće bi bilo povezati sve te institucije i jedinice lokalne samouprave s nacionalne razine, ili iz nekakvog regionalnog centra koji bi djelovao na puno većem prostoru. Ovaj projekt je dokaz koliko su Županije vazže. Županije su najbolje jamstvo ravnomjernijeg, decentraliziranog razvoja svih dijelova Hrvatske kojem svi težimo.“, rekao je župan i čestitao svima koji su bili angažirani na realizaciji ovog projekta.
Aktivnosti koje su uspješno realizirane ovim projektom su rekonstrukcija stare mlinice na Čikoli i uređenje šetnice od utvrde Gradina do Stare mlinice, uređeno i označeno čak 54 kilometra novih biciklističkih staza na području Miljevaca i Trbounja.
Najveća atrakcija široj javnosti je novouređeni zip- line pogon postavljen na najatraktivnijem dijelu kanjona Čikole. Posebnu atrakciju predstavlja poligon za slobodno penjanje na stijeni uzvodno od mosta na cesti Pakovo selo – Ključ.
Uređeno je preko 50 smjerova za slobodno penjanje, uređena je ruta dužine 10 km za kanjoning u kanjonu Čikole, vidikovci i šetnica nad donjim tokom Čikole.
Javna ustanova Priroda Šibensko-kninske Županije koja upravlja kanjonom Čikole, uređenjem ovog prostora želi privući više posjetitelja i zaljubljenika u aktivni turizam i netaknutu prirodu, a sad će to biti dostupno svima uz poštivanje principa održivog korištenja prirodnih vrijednosti.
Također u sklopu ove manifestacije otvoren je Sajam obrtničke i turističke ponude u Drnišu.
Projekt provodi Grad Drniš, zajedno s partnerima; Turističkom zajednicom Grada Drniša, Javnom ustanovom Razvojna agencija Šibensko kninske županije, Gradskim muzejom Grada Drniša i Javnom ustanovom Priroda Šibensko kninske-županije.
Ukupna vrijednost projekta "Razvoj turizma na rubnim dijelovima Nacionalnog parka Krka" je 632.133,51 EUR. Najveći dio u iznosu od 532.382,84 EUR (84,22 %) sufinancira EU iz IPA 2007 HR 16 I PO 001 Regional Competitiveness Operational Programme 2007-2013.
>>Ljubitelji Winnetoua u Starigrad-Paklenici
>>Avanturističke prilike i za najzahtjevnije
bravo,pozdrav svim drnišanima,miljevčanima i mojim promincima gdje god bili,,