Svjetske banke sve se teže nose s krizom koja iznova udara razvijen svijet, te im ukoliko ne povedu ozbiljne reforme, velikim dijelom prijeti kolaps poslovanja. Predviđa to Financijski stablizacijski odbor koji je već tijekom prošlog tjedna izlistao imena 29 svjetskih banaka koje bi morale duboko posegnuti za reformama i srediti svoje poslovanje ukoliko ne žele pasti na koljena u narednim, vrlo teškim, gospodarskim mjesecima.
Prvenstveno banke moraju pokazati da su sposobne bez intervencije i pomoći države same brinuti za svoje poslovanje. No FSB je uvjeren kako je danas rijetka banka s njegove nedavno krojene liste to u mogućnosti napraviti.
Isto tijelo preporuča institucijama da “protresu” svoje poslovanje poznatim testovima za krizna stanja koji su nastali nakon što je kriza 2008. godine “izbrisala” nekoć poznatu investicijsku banku Lehman Brothers, od koje je većina trzavica, slažu se analitičari, na svjetskim financijama i krenula.
FSB preporuča da se međunarodne banke posebice vode računa o svojim reginalnim podružnicama. Nakon što se otvori ogranak međunarodne banke u nekoj državi, treba učinit sve na njenoj stabilnosti, a ne da je matična banka svojim bankrotom povuče u financijske probleme. To su mnoge banke najavljivale učiniti nakon 2008. godine, ali u praksi se malo toga sporovelo u djelo, stalne su optužbe ovog kontrolora financijskih tržišta.
FSO je iznio kritički pobled na globalni bankarski sustav tijekom svježe okončanog sastanka G20 u Cannesu, ističući da neke novčarske institucije kako bi opstale moraju pod hitno okončati svoje međunarodne aktivnosti te se posvetiti konsolidaciji redova.
Sve mi je žao propasti banaka koje su ionako samo štancale virtualni novac.