ZAGREB - Pomirenje je idealan završetak sukoba, no osim što najčešće donosi duševni mir u međuljudskim odnosima, daleko je isplativiji i kad su posrijedi poslovne relacije. Kao alternativu dugogodišnjim sudskim postupcima provodi ga Centar za mirenje pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, a potiče ga i Europska unija. Upravo danas obilježen je završetak trogodišnjeg projekta Europske unije koji promiče mirenje kao alternativno rješavanje sporova u Hrvatskoj.
- Mirenje traje najviše 60 dana, a iznimno ga sporazumno stranke mogu produžiti. Za razliku od sudske presude i arbitraže, kod kojih je jedna strana uvijek nezadovoljna rješenjem, nagodba do koje dođe mirenjem predstavlja "win-win" situaciju - istaknuo je Krešimir Sajko, predsjednik Centra za mirenje, na predstavljanju 17. hrvatskih dana arbitraže i mirenja.
Mirenjem se ne ulazi u pravnu analizu, nego miritelji u koje obje suprotstavljene stranke imaju povjerenja, upozoravaju na dobre i loše strane nekog rješenja te pomažu da se dođe do kompromisa. Ako su stranke tako dogovorile, nagodba je ovršna isprava, i bez angažmana javnog bilježnika ili bilo koje druge institucije. Usto, ušteđen je i velik novac s obzirom da nema sudskih troškova i odvjetničkih pristojbi.