Varaždinski Varteks dobio je sudski spor protiv Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, ali bez obzira na pozitivan ishod tužbe, mala je vjerojatnost da će dobiti i pravo na državne potpore.
Pogriješili 2007.
Agencija za zaštitu državnog natjecanja još je 2007. godine zabranila Vladi da sve do 2017. godine Varteksu odobrava potpore za restrukturiranje. Upravni sud prihvatio je Varteksovu tužbu i poništio sporno rješenje Agencije iz 2007., o čemu je ta tvrtka izvijestila i Zagrebačku burzu.
Pravni stručnjaci kažu da je pozitivan ishod tri godine vođenog sudskog spora Pirova pobjeda Varteksa i ne bi je trebalo tumačiti kao zeleno svjetlo za slobodno dijeljenje državnih potpora tvrtkama. “Vjerujem da bi sadržajno nova odluka Agencije trebala biti ista", komentira profesor Pravnog fakulteta Siniša Petrović posljedice najnovije presude Upravnog suda. Agencija sada mora ponoviti postupak i održati usmenu raspravu, što su propustili učiniti prije donošenja sporne odluke.
Rješenje iz 2007. nije bezazleno za Varteks jer, osim što ne može isticati nove zahtjeve za državnu pomoć, njime ta tvrtka gubi pravo na već odobrenih 50 milijuna kuna državnih jamstava pa se može dogoditi da banka (državni HBOR) odmah zatražiti povrat kredita. Olgica Spevec, šefica AZTN-a, nije željela komentirati odluku suda, ali kaže “da će Agencija postupiti sukladno zakonu, odnosno donijeti novu odluku u skladu s ovom sudskom odlukom”.
Inače, pravnici tumače da sud nije poništio odluku Agencije zbog njena sadržaja nego iz formalnih razloga jer stranka nije saslušana.
Preuzeli pravila
Usto, sud navodi da kriteriji, standardi i instrumenti tumačenja Europske unije, na koje se tada pozivao AZTN kod donošenja rješenja, nisu bili sadržani u tekstu međudržavnih sporazuma između Hrvatske i EU, niti su preuzeti i objavljeni u bilo kojem drugom hrvatskom zakonu ili propisu. Varteksu ne ide u prilog činjenica da je Vlada potkraj 2007. ipak objavila pravila za restrukturiranje EU, čiju je primjenu sud osporio, pa su i ta pravila postala sastavni dio domaćeg zakonodavstva.
– Što se tiče primjene europskoga prava, očito je sud smatrao da se europsko pravo ne može primijeniti izravno, nego samo kao sredstvo tumačenja. Ono što je pozitivno u stavu Upravnog suda jest da potvrđuje da je europsko pravo barem pomoćni izvor prava – navodi Siniša Petrović, inače jedan od Vladinih pregovarača s EU.
– Gotovo sva rješenja Agencije, posebno kad je riječ o tržišnom natjecanju, predmet su tužbi Upravnom sudu. U nešto više od 80 posto sud je donosio odluke kojima je potvrdio odluke Agencije. U ostalih 20 posto uglavnom je riječ bila o postupovnim pitanjima gdje je Agencija u ponovljenom postupku postupila prema pravnom shvaćanju suda. Za nas je ovo svojevrsna “škola” i uputa za buduće ponašanje, rekla bih korisno iskustvo – kaže Olgica Spevec.
Ollica Spevec? Treba li ju uopće komentirati?