Europska središnja banka uključila je Hrvatsku u svoje institucije postavljanjem guvernera HNB-a Borisa Vujčića za člana Općeg vijeća Europske središnje banke (ESB), a propisana je i članarina koju Hrvatska mora uplatiti za rad središnje banke.
Uplatili 2,4 milijuna eura
Proporcionalno udjelu u stanovništvu i BDP-u, Hrvatska će sudjelovati u financiranju ESB-a sa 0,5945 posto te će za njezin rad morati uplatiti 64 milijuna eura. S prvim danom srpnja iz Hrvatske su u Frankfurt, gdje je sjedište ESB-a, stigla 2,4 milijuna eura. U jučer objavljenom priopćenju ECB ističe da Hrvatska neće odmah uvesti euro, nego će to učiniti kad ispuni zahtjeve predviđene Ugovorom o funkcioniranju Europske unije. No, za razliku od Danske i Ujedinjenoga Kraljevstva, Hrvatska nema pravo odustati od uvođenja jedinstvene valute. I ESB i Europska komisija pripremit će svake dvije godine, odnosno na zahtjev države članice koja još nije uvela euro, izvještaje o međusobnoj konvergenciji. Na temelju tih će izvještaja Vijeće EU odlučivati ispunjava li dotična država članica uvjete potrebne za uvođenje eura. Guverner Boris Vujčić u prigodnim je intervjuima stranim medijima rekao da euro želi uvesti što je brže moguće, ali prerano je govoriti kad će to biti. Do kraja ovog mjeseca Hrvatskoj narodnoj banci predstoji i kadrovska prilagodba, jer prema pravilima EU u Savjetu, kao glavnom rukovodećem tijelu HNB-a, više neće biti vanjskih članova već samo guverner, njegov zamjenik i viceguverneri. Savjet se sastoji od osam članova, a kako ih je sada šest, Sabor će do kraja mjeseca imenovati dva nova viceguvernera.
Odvjetnik u HNB-u
Viceguvernere imenuje Sabor na prijedlog saborskog odbora za imenovanja. Kandidati za nove viceguvernere su odvjetnik Bojan Fras, partner u odvjetničkom uredu Žurić i Partneri, te Michael Faulend, izvršni direktor Sektora za međunarodnu suradnju u HNB-u.
>>Hrvatska će od EU dobiti 102, 7 mil. € za projekte u Poreču i Osijeku