Vruće turističke teme, minusi i spuštanja cijena, bile su nezaobilazne i prvog dana sajma turizma Place2Go u Zagrebu, koji je otvorio ministar Gari Cappelli.
– O tome se ovih dana puno govori, a ja moram reći da nema straha za hrvatski turizam. Na današnji dan u zemlji imamo 12 posto više turista nego lani, a u noćenjima plus iznosi osam posto. Predsezona je dobra, dobre su najave i za posezonu tako da će izvansezona biti puno uspješnija nego lani. Sezona će i u cjelini biti dobra. Svjetska turistička organizacija predviđa za ovaj dio Mediterana rast turističkog prometa od tri posto prema lani i Hrvatska će se u uklopiti u takvu prognozu.
Nema mjesta strahu ako se eventualno i dogode neki minusi na našim tradicionalnim emitivnim tržištima, to će biti nadoknađeno iz nekih drugih zemalja poput Kine, SAD-a ili Koreje, recimo. Iz Kine nam je samo u protekle dvije godine broj gostiju porastao za čak 130 posto, a novi poticaj dolascima će svakako biti i skori susret premijera Kine i 16 europskih zemalja kojem ćemo biti domaćini – kazao je ministar turizma Gari Cappelli.
Direktorica Turističke zajednice Zagreba Martina Bienenfeld posebno je, pak, pozdravila zemlju partnera sajma turizma Place2Go, Sjevernu Makedoniju, i najavila Festival svjetla: “Počinje u srijedu na Gornjem gradu, a uz Advent to je najvažniji zagrebački turistički proizvod.
>>Gari Cappelli
Možemo biti sretni ako ponovimo brojke od prošle godine. A kako imamo manje stanovnika i dosta se poduzeća zatvorilo, baš se pitam kako Marić misli skupiti čak 10 milijardi više od poreza nego prošle godine... A inače, što se tiče turizma i poreza, zapravo općenito poreza i troškova poslovanja, možmo uzeti Hrvatsku i još neku državu, npr. Austriju, jednu od zemalja s visokim porezima... I onda imamo činjenicu da hotel u Austriji s istim cijenama i prihodima odvaja za plaće nešto preko 40% prihoda, dok kod nas, taj dio je negdje 30%. Na kraju hotel u Austriji ima veći profit od hotela kod nas. Jednostavno je kod nas poslovanje skuplje, veći su parafiskalni nameti, veći je PDV i ostaje manja zarada u konačnici... Manja zarada znači i manje investicije, posljedica su i manje plaće, te će dovesti sigurno do pokušaja uštede na krivim stvarima, npr. na održavanju, hrani i sl...