Mnoge studije dokazale su štetnost pušenja za vaše opće zdravlje.
Pušenje povećava rizik od pojave srčanog udara i istodobno je najveći faktor rizika za nastanak raka pluća. Međutim, jeste li znali na koji način i u kojoj mjeri pušenje utječe na zube, desni, čeljusnu kost i ostala meka tkiva?
Posljedice su pušenja:
Pigmentacije na zubima – Pušenje prouzročuje nastanak pigmentacija na zubima, a u nekim slučajevima dolazi do potpune promjene boje zuba. Izbjeljivanjem zuba ili izradom protetskih nadomjestaka možemo utjecati na to.
Loš zadah – Jedan od glavnih uzroka halitoze je pušenje. Ne samo da pacijenti imaju suha usta, već se katran i nikotin skupljaju u usnoj šupljini što dovodi do „pušačkog zadaha“. Oboljenja desni kao posljedica pušenja također uzrokuju loš zadah.
Oštećenje zuba – Pušenje uzrokuje veću akumulaciju dentalnog plaka u ustima, što za posljedicu ima brže nakupljanje zubnog kamenca i brži nastanak karijesa.
Oboljenja desni – Određeni sastojci duhanskog dima sprečavaju normalnu funkciju stanica zubnog mesa zbog čega dolazi do oboljenja desni, a tako se otvara put za daljnji prodor infekcije ka koštanom tkivu. Dokazano je da su pušači podložniji nastanku parodontoze i da je njihovo liječenje znatno teže od liječenja nepušača.
Gubitak zuba – U pušača do gubitka zuba dolazi upravo zbog razvoja parodontoze. U ovom stadiju kost koja je držala zube na svom mjestu se „povlači“ i time ostavlja zube bez oslonca. Na ovaj način pacijenti mogu izgubiti velik broj zuba i umanjiti mogućnost za kvalitetnim protetskim zbrinjavanjem.
>>Poskupljenje cigareta: Evo koliko ćete uskoro trošiti na pušenje
>>Žene se teško ostavljaju cigareta zbog ovog skrivenog razloga