Počinje leteća diplomacija Davida Camerona: u pokušaju da reformira Europsku uniju i izbori se za novi poseban status Velike Britanije u njoj, britanski premijer kreće na europsku turneju koja počinje susretom s troje premijera, jednim predsjednikom i jednom kancelarkom u pet različitih europskih gradova u dva dana. No i prije no što im Cameron dođe u njihove urede u Parizu u četvrtak i u Berlinu u petak, francuski predsjednik François Hollande i njemačka kancelarka Angela Merkel postigli su dogovor kojim poprilično sužavaju manevarski prostor britanskom premijeru za njegovu ideju promjene temeljnog ugovora EU. Merkel i Hollande složili su se da promjene u eurozoni, nužne kako bi se spriječilo ponavljanje dužničke krize, neće biti provedene kroz promjenu Lisabonskog ugovora, već unutar postojećeg pravnog okvira.
Loša vijest iz Rige
To je loša vijest za Camerona jer je on računao da će zemlje eurozone zbog krize biti prisiljene otvoriti temu promjene Lisabonskog ugovora, a jednom kad se ta tema otvori bit će mu lakše promijeniti status Velike Britanije u EU te ugraditi te svoje promjene u temeljni dokument Unije.
Merkel i Hollande svoj su dogovor postigli na marginama summita EU-ova Istočnog partnerstva u Rigi i, kako je otkrio pariški Le Monde, poslali prijedlog predsjedniku Europske komisije Jean-Claudeu Junckeru tijekom vikenda. Cameron se, barem zasad, ipak ne čini obeshrabrenim ovim njemačko-francuskim potezom koji mu slabi pregovaračku poziciju.
– U ovim pregovorima bit će uspona i padova. Čut ćete jedan dan da je nešto moguće napraviti, drugi dan da nešto nije moguće – rekao je Cameron nakon summita u Rigi.
U ponedjeljak navečer Cameron je večerao s Junckerom u premijerovoj ladanjskoj rezidenciji Chequers.
– Premijer je naglasio da britanski građani nisu zadovoljni statusom quo i da vjeruju da se EU mora promijeniti kako bi bolje zadovoljila njihove interese – priopćeno je iz Cameronova ureda.
Cameron u sljedećih mjesec dana planira razgovarati sa svim premijerima ili predsjednicima koji sjede u Europskom vijeću. Iz hrvatske Vlade nisu jučer znali odgovoriti na naš upit o tome planira li se susret premijera Zorana Milanovića s Cameronom i kada.
Taktički pritisak
Većina dužnosnika u Europi očekuje od ovih razgovora da na njima Cameron kaže što želi mijenjati, no britanski premijer zasad to ne otkriva toliko precizno. Britanski izvori kažu da Cameron namjerno izbjegava precizno nabrajanje zahtjeva kako kasnije, u slučaju neispunjavanja nekog od njih, ne bi bio izložen kritikama da nije uspio. Cameronovo obećanje biračima je da će najkasnije do kraja 2017. imati priliku na referendumu odlučiti žele li ostati ili napustiti EU, a da će se on kao premijer zalagati za ostanak pod uvjetom da do tada ispregovara novu poziciju Velike Britanije u reformiranoj EU.
Takva pregovaračka taktika, slažu se analitičari, stavlja pritisak na ostatak EU koji je svjestan da treba Cameronu dati nešto što može pokazati biračima uoči referenduma kao dokaz da se isplati ostati u EU.
>>Njemačka i Francuska za čvršću eurozonu bez mijenjanja Ugovora o EU
>>Odluči li Velika Britanija referendumom do 2017. izaći, EU će se raspasti
Nakon Ruske amnestije od pocetka godine i vracanja kapitala iz Londona za Rusiju ,ocito je da su se Englezi veoma zabrinuli te pokusavaju svoju poziciju ojacat dok mogu i imaju argumenata..jer vrijeme radi protiv njih.....