INTERVENTNE MJERE EU

Hrvatskom mliječnom sektoru 27,8 milijuna kuna pomoći?

'22.10.2012., Djakovacki Selci - Mljekari u znak prosvjeda zbog cijena nece predavati mlijeko otkupljivacima nego ga besplatno dijele gradjanima.  Photo: Davor Javorovic/PIXSELL'
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
16.11.2015.
u 14:18

'Očekujemo hitno informiranje sektora o interventnoj pomoći EU i nadamo se da će mjerodavno ministarstvo iznosu od 1,8 mil. eura Hrvatskoj pridodati još toliko, što je maksimalan dopušteni iznos od EK.'

Zbog pada globalne potražnje za mlijekom i mliječnim proizvodima, čemu je najviše kumovao 40-postotni pad izvoza EU u Kinu, te povećane domaće proizvodnje i ruskog embarga koji su doveli do poremećaja na tržištu mesa, poglavito svinjetine i govedine, Europska komisija donijela je odluku o interventnoj pomoći članicama od oko 500 mil. eura.

Većina novca usmjerena je na najveće proizvođače – Njemačku, koja bi trebala dobiti čak 69,2 mil. eura, Francusku (62,9), Španjolsku (25,5), Italiju (25), Nizozemsku (29,9), Poljsku (28,9), Veliku Britaniju (36)... dok je za Hrvatsku predviđeno svega 1,8 mil. eura. Gore od nas prošli su samo Slovenija, Malta i Luksemburg.

No iako je odluka objavljena u službenom listu EU još u listopadu, na stranicama ministarstva Tihomira Jakovine o tome još nema ni riječi. Neslužbeno doznajemo da Ministarstvo poljoprivrede još kalkulira kako će raspodijeliti 13,9 mil. kuna, o čemu mora odlučiti do 31. prosinca. Navodno bi se interventna potpora potpuno preusmjerila mljekarima, no pitanje je kako će na to reagirati proizvođači mesa.

– Očekujemo hitno informiranje sektora o interventnoj pomoći EU i nadamo se da će mjerodavno ministarstvo iznosu od 1,8 mil. eura Hrvatskoj pridodati još toliko, što je maksimalan dopušteni iznos od EK – kaže Rašeljka Maras, predsjednica Udruge hrvatskih otkupljivača i prerađivača mlijeka CroMilk. S obzirom na probleme koji ih muče posljednjih godina, koje je dodatno produbio ruski embargo, proizvođači mesa i mlijeka iznenađeni su da je RH dobila gotovo najmanje novca od svih članica EU.

>> Uvoz raste, cijene padaju: svinjska vratina jeftinija pet kuna, mlijeko kunu, sir gauda 22 kune...

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije