Na svjetskom tržištu valuta dogodit će se preslagivanje koje se može očekivati i prije ožujka kada Mario Draghi kreće u monetarnu ekspanziju tešku 60 milijardi eura. Stručnjaci smatraju da je “parkiranje” u švicarskom franku samo privremena stanica kapitala koji se zapravo seli u SAD, odnosno dolar u kojem može dobiti dobru zaradu i sigurniju poziciju koju jamči snažniji oporavak gospodarstva. Švicarski franak već gubi vrijednost i predviđa se da će početni šok skoka na razinu veću od eura, pri čemu je odnos euro-franak pao na 0,99 franaka za euro, nestati te da će se tečaj stabilizirati na 1,05 do 1,1 franak za euro.
Ipak, raste i zlato koje je zapravo signal nadolazeće krize. Cijena zlata u posljednjih je šest mjeseci zabilježila skok od 143 dolara po unci pa sada unca stoji 1285 dolara. Dolar će još neko vrijeme rasti i na svjetskim tržištima i u Hrvatskoj pa većina analitičara predviđa da će biti iznad sedam kuna. Na svjetskim će burzama biti zanimljivo promatrati tečaj britanske funte. U godinu dana euro je u odnosu na funtu oslabio 10 posto, a analitičari predviđaju da će se funta “odlijepiti” od eura. Na tržištu valuta jaču će ulogu zauzeti kineski juan iako u odnosu na dolar sada gubi vrijednost na tržištu kapitala.
>> Tko snosi odgovornost i što će biti s kreditima za godinu dana?
>> 'Pretvaranje kredita iz CHF u kune i dalje je najbolja opcija'
Moze banka staviti i kurs 10 HRK za 1 euro kada mjenjacnice mjenjaju po svom kursu.juce mjenjao za 7,43 hrk u ZD :-( Kradja na legalni nacin :-(