Ministar financija Boris Lalovac najavio je da Vlada razmišlja o snižavanju PDV-a na dio prehrambenih artikala, pogotovo na voće i povrće.
Vidjet će što dalje
– Moramo vidjeti na kojoj će se razini prihodi od PDV-a stabilizirati. Dugoročno opća stopa PDV-a na prehrambene proizvode neće moći ostati, morat ćemo je snižavati da bismo potaknuli dio prehrambene industrije – kazao je Lalovac u intervjuu magazinu Banka, što je prva izjava nekog Vladina dužnosnika o tome da se razmišlja i o nižem porezu na potrošnju.
Koliko je to dugoročno, novi ministar ne objašnjava, no pad prihoda od PDV-a za 1,2 milijarde kuna u prva četiri mjeseca ne daje nadu da bi moglo biti brzo, bez obzira na to što je nužan i takav porezni stimulans da bi se potaknula potrošnja građana. Trgovina na malo tek se ove godine počela lagano oporavljati, ali sve dok se znatnije ne poveća zaposlenost, ne može se računati na veću potrošnju građana.
Smanjenje PDV-a na voće i povrće sa 25 na međustopu od 13 posto smanjilo bi porezni udar na tu grupaciju artikala za deset posto, a bi li razlika završila kod proizvođača, trgovaca ili građana, sporedno je pitanje sa šireg makroekonomskog aspekta. Proizvodnja hrane bolna je točka za zemlju jer se godišnje na uvoz hrane troši oko dvije milijarde eura, odnosno oko 15 milijardi kuna, a domaća su polja neobrađena. Inače, niži PDV nije uključen u Vladin plan konvergencije koji je u ponedjeljak prihvatio Bruxelles.
U tom planu naglasak je na širenju poreza i na imovinu od kapitala te nekretnine, a dan nakon što je Europska komisija objavila da prihvaća mjere za smanjenje deficita, premijer Milanović i nadalje je ostavio mogućnost da novih poreza ne bude. “Ako ga Hrvatska odluči uvesti, novi porez na štednju bit će među najnižima u Europi”, kazao je jučer Milanović. Slično se o porezu na nekretnine izjašnjava i ministar financija Boris Lalovac koji u intervjuu kaže da reforma u koju je Vlada krenula oko imovinskog dijela neće biti tako brza kako su zamišljali, ni u ovom u mandatu. – Uvjeren sam da će u punom opsegu zaživjeti do 2020. godine. Uvođenje poreza na nekretnine morat će ići polagano, puno polaganije nego što je bivši ministar financija planirao – rekao je Lalovac,
Kamate na štednju
Suprotno tom povlačenju, Komisija je u svojim preporukama zatražila od Vlade da do ožujka iduće godine predstavi konkretne planove za “privremeno oporezivanje imovine”. No potpredsjednik Vlade Grčić našao je potrebnim izdvojiti stav Bruxellesa da se Hrvatska previše oslanja na poreze na dohodak i potrošnju, a jako malo na kapital i imovinu, što bi se moglo tumačiti da će se zalagati da se porezno opterećenje prebaci na bogatiji dio građana. Kamate na štednju plaćale bi se samo na iznos veći od 12.000 kuna, dakle na ušteđevinu veću od 400.000 kuna.
>>Lalovac napao HNB: Ražalostila me neodgovornost monetarne vlasti
>> 'Hrvati neće osjetiti porez na štednju. Ne moraju ga se bojati'
Pa kako vas nije sramota?Cijene iste kao u EU?30% je Hrvatska skuplja,a u odnosu na plaće u EU 80% skuplja u omjeru.Nekretnine oporezovati???? koje su građene 70 i 80 godina kada je bilo posla,rada,novca i sada ta nekretnina koja je u raspadu i ima 100 kvadrata jer je građena prije 40 godina kada je bilo svega i kada nismo bili robovi vi bi OPOREZOVALI.I još kada je ta kuća u zoni gdje je i bog rekao laku noć....Hrv.Dubica,Sunja,Kostajnica i okolna sela vi bi OPOREZOVALI????Dajte nam radna mjesta,posao,pristojnu plaću pa OPOREZUJTE GOSPODO IZ ZAGREBA.Jer nebu tako išlo....