Vlada po hitnom postupku mijenja zakon o Hrvatskoj banci za obnovu i razvitak po kojem HBOR više neće raditi po Zakonu o kreditnim institucijama nego po odlukama Vlade..
Zakon se očekuje na Vladi u četvrtak, kada ćemo doznati i kandidata za predsjednika uprave. Zna se tek da je riječ o "mladom i uspješnom bankaru" tvrde nam izvori, ali konačan dogovor s njim još nije postignut. A novom će čelniku HBOR-a ruke biti vezane. Vlada će odobravati svaki kredit HBOR-a veći od sto milijuna kuna, a također će imenovati i predsjednika uprave investicijske banke. To će znatno usporiti rad banke jer će poslovne banke putem kojih se plasiraju krediti morati čekati sjednicu Vlade da bi odobrile kredit.
HBOR nije banka, kaže zakon, nego posebna financijska institucija pa se na njega neće primjenjivati Zakon o kreditnim institucijama. Vlada će raspolagati i s neto dobiti HBOR-a, što joj je prema dosadašnjim odredbama bilo zabranjeno.
Među važnijim odredbama koje se mijenjaju i sastav je Nadzornog odbora. Rad HBOR-a ubuduće neće nadzirati Hrvatska gospodarska komora koja je izgubila pravo na člana u NO-u. Tako je broj nadzornika u novom zakonu spao na devet, od kojih je šest ministara i to ministar nadležan za gospodarstvo, ministar nadležan za regionalni razvoj i fondove Europske unije te ministar nadležan za financije, obvezni članovi Nadzornog odbora, a preostala tri ministra u Nadzorni odbor biraju se između ministara nadležnih za turizam, poljoprivredu, poduzetništvo i obrt, pomorstvo, promet i infrastrukturu, zaštitu okoliša ili graditeljstvo.
Predsjednik NO-a više neće biti ministar financija, nego onaj ministar kojeg ovi članovi izaberu među sobom. Pretpostavlja se da će na mjesto bivšeg ministra Slavka Linića zasjesti Branko Grčić. Dobra vijest za HBOR jest da se povećava temeljni kapital banke na deset milijardi kuna, pri čemu je obveza države dokapitalizirati HBOR za milijardu kuna u iduće dvije godine, te da će im na upravljanju ostati nekretnine koje posjeduju kako se ne bi onemogućio rad institucije.
>> HBOR najavio niže kamate za kreditiranje izvoznika
Da slučajno ne bi novce dobio netko tko nije komunjara.