Punom se parom trguje zlatom na Osječkoj robnoj burzi. Gotovo dva milijuna kuna okrenulo se prošloga četvrtka. Za zlatnu pločicu od stotinu grama izdvajalo se više od 26.000 kuna.
– U posljednja se dva tjedna više trgovalo zlatom nego u ukupno šest mjeseci našeg postojanja – kaže mr. sc. Dražen Majstrović, direktor Osječke robne burze koja je vrata otvorila lani u srpnju.
Divljanje tečaja
Svjedok je to, tumači on, nepovjerenja u novac. Tečaj je švicarskog franka ponovno divljao, a strah je podgrijala i nedavna najava iz Bruxellesa o tiskanju milijardi eura mjesečno.
– Investitori nemaju više povjerenja ni u euro pa bježe u sigurne oaze. Zlato je najsigurnija oaza jer se ne može naštampati pa je u turbulentnim i kriznim vremenima ono uvijek bilo rješenje – objašnjava Majstorović. Prati ga u tome, nastavlja, švicarac jer nema tiskanja bez pokrića. Franak bi, dodaje, još više skočio da ga Švicarska narodna banka nije držala na razini od 1,2 u odnosu na euro. To ih je pak skupo stajalo.
– Bilo im je očito besmisleno držati franak na toj razini dok ostali tiskaju pa su ga pustili na tržište. Švicarska ekonomija zbog toga pati jer su im usluge i proizvodi poskupjeli pa su postali nekonkurentni, no procijenili su da im je taj potez ipak više u interesu – kaže naš sugovornik. Zbog svega navedenog očekuje se nastavak rasta zlata.
A ono se pak jedino i prodavalo protekloga tjedna na Osječkoj robnoj burzi. Zbog raskoraka između tražene i ponuđene cijene pšenice i kukuruza, nijedan takav posao nije sklopljen. Tražilo se 1,39 kuna za kilogram, a kupci su bili spremni platiti samo 1,28 kuna.
Vrijeme kalkulacija
– Vrijeme je velikih kalkulacija, proizvođači pšenicu žele prodati što skuplje jer računaju i troškove duljeg skladištenja, a kupci žele proći što jeftinije. Stvorio se jaz – zaključuje Majstrović. Burza, inače, radi svaki dan, a trguje se samo četvrtkom.
>> Usporavanje rasta u svijetu podiglo zlato iznad 1300 dolara