Poznata je narodna izreka da pas ne laje zbog sela, već zbog sebe, a u tom stilu jučer se u javnosti ukazao i guverner Boris Vujčić i u intervjuu HTV-u među ostalim upozorio građane da bi u budućnosti rast međubankarskih kamatnih stopa u Europi mogao rezultirati znatnim rastom kamata na eurske kredite u Hrvatskoj.
S obzirom na sve češće i sve oštrije kritike s kojima je suočen zbog svoje navodne neaktivnosti u sprečavanju katastrofe s kreditima u sad već ozloglašenom švicarcu, guvernerovo upozorenje ponajprije se čini kao alibi-igra za neki eventualni budući ‘slučaj euro’. Naime, u okolnostima države čija je javnost već istraumatizirana iskustvima s kreditima u franku, upozorenje o tome da bi u budućnosti mogle rasti kamate na eurske kredite već pomalo spada u kategoriju ‘otkrivanje tople vode’.
Možda Vujčićev istup i nije loša stvar
Za razliku od stanja otprije osam godina, za vjerovati je da danas veći dio imatelja kredita ipak razumiju od čega se sastoji i kako se računa potrošačka kamatna stopa te da su i danas poprilično visoke kamatne stope takve usprkos činjenici da banke kapital posuđuju uz gotovo nultu kamatu. Što će se dogoditi kad ta kamata poraste na nekadašnje razine od 1,5 do 2 posto? O tome se u domaćoj stručnoj i široj javnosti raspravlja već dugo, naročito u kontekstu rješavanja švicarskog franka i mogućnosti konverzije takvih kredita u eurske, no nekakvog jasnog odgovora na pitanje kako se može spriječiti takav – za razliku od slučaja švicarac – sistemski rizik za cjelokupni bankarski sektor zasad nema.
Nije ga ponudio ni guverner, a istini za volju, njegovo upozorenje da će kamate na eurske kredite u budućnosti možda rasti eventualno pomaže tek onima koji danas razmatraju podići li takakv kredit ili ne. Svi oni koji su usred višedesetljetnog ciklusa otplaćivanja takvog kredita od upozorenja nemaju ništa. Oni od guvernera očekuju rješenja i pomoć, a njih bi valjalo osmisliti sada i preduhitriti eventualnu krizu. Stoga možda Vujčićev istup i nije loša stvar. Ako do problema s eurskim kreditima i dođe, neće moći reći da ih nije očekivao.
>>Boris Vujčić: Rate kredita u eurima mogle bi rasti
>>Lalovac priznao veći deficit, Vujčić prognozira pad
Koliko se ja sjecam nitko nikoga nije pod prijetnjom zivota slao u banku da se zaduzuje. Zaduzivali su se ljudi i prije, pa su bankrotirali. To nista nije novo. Novo je samo sto smo u novi sistem usli sto bi narod kao rekao grlom u jagode. Kao da nema sutra, kao da ce opet inflacija pojesti i glavnicu i kamate. Uostalom, nitko nije stao i razmislio vec samo daj kredit. Sa time su k tome i povecali cijene nekretnina, tako da ti stanovi danas vrijede daleko manje, a jos su dosta iznad realne cijene, tako da ce im vrijednost padati. Pogotovo sto je posla sve manje, a radno sposobno stanovnistvo odlazi van.