1. Zašto je otet baš Tomislav Salopek?
Najlakši bi odgovor bio: zato što je bio laka meta. Vozio se bez zaštitara i oružja u opasnom području. Ostaje otvoreno koliko je nacionalnost važna. Stručnjaci za terorizam ocjenjuju Hrvate kao "zarobljenike male vrijednosti za otmičare". Puno više bi odjeknula otmica Francuza, što je propaganda koju teroristi priželjkuju. Otimanje državljana tih zemalja šalje i političku poruku. Ako je otmica bila tempirana tako da zasjeni otvaranje novog Sueskog kanala 6. kolovoza, pa je baš dan prije toga objavljen video sa Salopekom, nisu uspjeli. Jedna od mogućnosti je da su otmičari mislili da je Francuz, no ako su zaista imali pomagača unutar tvrtke, i takav je scenarij upitan. S objavom posljednje fotografije došlo je i upozorenje ISIL-a da je otet zbog "hrvatske angažiranosti u borbi protiv njih te zbog suradnje s Kurdima" no u videu u kojem traže "oslobađanja muslimanskih žena", ti elementi nisu spomenuti. Isto tako, među simpatizerima ISIL-a na društvenim mrežama redom nisu znali ni gdje je Hrvatska.
2. Je li tražena otkupnina?
Ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić kazala je kako je osmi dan po otmici francuskoj tvrtki CGG stigao mail sa zahtjevom za otkupninom. Iz francuske tvrtke su potvrdili da su 30. srpnja dobili email u kojem se traži milijunski iznos, u dolarima, za Tomislava, a netom prije poruku je dobila i Tomislavova supruga. Drugi dan ujutro su otpisali, tražeći dokaz da je Tomislav živ te dali broj telefona. Istu su poruku slali još dva dana. no odgovora nije bilo. Po nekim informacijama, mail otmičara došao je s Tomislavove adrese. Pregovora s otmičarima, kazala je V. Pusić, nije ni bilo.
3. Zašto džihadist u videu nema crnu maskirnu uniformu kao ISIL-ovci na svim prethodnim slikama?
Egzekutori ISIL-a nose crno a egzekutori Džemal Ansar Al-Sunna nose maskirnu uniformu. U Libiji nemaju orginalne narančaste kombinezone poput onih u koje je svoje taoce oblačio ISIL jer u Siriji i Iraku oni imaju svoje krojače.
4. Tko je sve sudjelovao u potrazi?
Egipatska vojska, obavještajna služba, antiterorističke jedinice i snage sigurnosti. Egipatski zakoni ne dozvoljavaju stranoj vojsci i službama da djeluju na njihovom teritoriju.
5. Tko je pomagao u istrazi?
Preko Katara su se pokušali voditi pregovori sa islamistima, ali su oni ubrzo propali zbog loših političkih odnosa između Egipta i Katara. Pomagala je Francuska, ali i druge velike europske i svjetske države.
6. Tko je pušten iz zarobljeništva ISIL-a
Većina ubijenih upravo su Amerikanci i Britanci za koje ISIL nikada nije tražio otkupnine ili razmjenu. Oslobođeni su Francuzi Didier François, Edouard Elias, Nicolas Henin i Pierre Torres, oteti u Siriji, zahvaljujući otkupnini koja je ostala tajna. Na slobodu su pušteni i Talijanke Vanessa Marzulli i Greta Ramelli, volonterke u Siriji. Ne zna se koliku je otkupninu platila talijanska vlada.
>> Tomislav Salopek lani se jedva spasio iz kritične situacije u Siriji
>> Nataša Salopek: Želim vjerovati i nadam se da je on i dalje živ. Nadat ću se do kraja
6 pitanja 6 odgovora: 1 zasto isil voli francuza a ne hrvata francuza voli vise !? odgovor glasi nije u pitanju nacionalnost isil nema tu specialnost da mu je protivnik nacionalnost, sam isil je multinacionalan.. pitanje 2 jeli trazena otkupninaina ?! pdgovor glasi trazena je zamjena Natni istrazivac koji je radio i u siriji i iraku za protivnika isila da se zamjeni sa zenama koje su pritestvovale protiv ubijanja studenata u egiptu od strane vojne diktature...pitanje 3. zasto isil vborac ne nosi crnu uniformiu?! odgovor glasi : niti jedna vojska nema samo jednu coloruniformu ona moze biti i drugog colora, ne mora isilovac biti isti kao onaj u siriji kao onaj u egiptu. pitanje broj 4 tko je sudjelovao u potrazi!? odgovor glasi vojska koja nije bas naklonjena vrhu vojske ,ali i drugi su sudjelovali....pitanje broj 5. katar zna da mu je general sisi protivnik, kao sto je sisi protivnik i narodu Egipta (vecini)...pitanje broj 6 pusten je onaj koji je bio zamjenjen ili za kojeg je placena otkupnina za koju je isil dao svoj sporazum.