Premijer Zoran Milanović komentirao je aktualna politička događanja nakon sjednice Senata Sveučilišta u Zagrebu kojoj je nazočio. Na pitanje novinara remete li sindikati planove Vlade po pitanju monetizacije, s obzirom na to da tvrde kako imaju dovoljan broj glasova, odgovorio je:
– Volja ljudi će na kraju presuditi. Takvi su naši propisi i Ustav koji omogućava da o sudbini dva milijuna štediša u drugom stupu odlučuje 400.000 ljudi. Ako tako bude, radit ćemo na svoju štetu. Pitat ćemo i Ustavni sud što misli o toj vrsti referenduma. Ako Hrvati žele plaćati, naročito oni mlađi od 52 godine i koji štede u mirovinskim stupovima, žele li plaćati kamate i dvije glavnice u Milano-Torino-Pariz-London, da nas sve iskamatare, super. Ali ja mislim da su Hrvati veći račundžije – rekao je Zoran Milanović.
Danas popodne otvaraju se ponude za eksploataciju Jadrana. Premijer je izjavio da misli kako to može biti jako dobra priča ako je ekologija na najvišoj razini, u što on vjeruje.
– Vidimo da se i Crna Gora ovih dana uključila i na Vladi povukla poteze markiranje područja za istraživanja koja po našem dubokom uvjerenju i međunarodnom pravu nisu njihova, nego naša. To možemo shvatiti kao početak arbitraže između Crne Gore i nas, no ako je to tvrdi stav Crne Gore, onda će ga morati promijeniti jer, ako budu tvrdoglavi, otjerat će investitore – rekao je premijer. Na pitanje može li Vlada uvjetovati onome tko dobije posao istraživanja Jadrana da mora surađivati s domaćim brodogradilištima, Milanović je odgovorio:
– Ne mogu vam odgovoriti na ovo pitanje. Malo je neuobičajeno u poslovnoj praksi uvjetovati nekome tko je dobio posao na međunarodnom natječaju za istraživanje ugljikovodika, da radi s privatnom tvrtkom. Važno je da naša brodogradnja živi i da su iznad vode. Mi smo jedini u EU koji smo uspjeli održati brodogradnju, u svim drugim državama je propala. U srednjoj Aziji postoje velike šanse za narudžbe i budućnost naših brodogradilišta. Govorimo o narudžbama u trajanju od pet i više godina. To su narudžbe na kojima se zarađuje, a ne da se samo pokrivaju gubici iz džepova poreznih obveznika što smo radili 20, 30 godina, i događale su se nepravilnosti i kriminal. Žao mi je da tu nema pravomoćnih presuda za brodogradilišta budući da je očito da se ovdje građane potkradalo – rekao je Milanović.
Prema pisanju nekih medija, mađarski premijer Viktor Orban privodi kraju pregovore oko prodaje MOL-ovih dionica ruskom Roznjeftu. Premijer je komentirao i to:
– Ako je to istina, onda Mađarska nije ni približno demokratska država. Jer ako premijer vlade koja je vlasnik samo 25 posto MOL-a vodi takve pregovore, onda je to na razini 19. stoljeća. Ja sam premijer vlade i države koja je vlasnik 45 posto dionica i ne prodajem nešto što je tuđe. Hrvatske dionice nisu na prodaju. Često se susrećem s Orbanom i znamo razgovarati o dionicama. Nisam stekao dojam da on trguje dionicama MOL-a. Što će MOL odlučiti, ne znam, no hrvatski zakon o privatizaciji Ine je još na snazi.
Bez obzira na nesporazume s Europskom komisijom koja traži da neke odredbe tog zakona ukinemo, to nismo učinili upravo zato da bismo zadržali utjecaj na to tko može steći više od 50 posto vlasništva Ine. Samo zbog tih strateških razloga nismo prihvatili te zakone – rekao je Milanović i dodao da će se zakonom o privatizaciji Ine arbitrirati, što možda i nije najtržišnije ponašanje, no s obzirom na sve okolnosti "moramo osigurati kočnice još neko vrijeme bez obzira na sve što se događalo u proteklih deset godina. Pitajte naše građane, a to znamo iz istraživanja javnosti, oni žele da se Vlada zaduži 2-3 milijarde eura i otkupi dionice Ine. To je nemoguće jer ćemo propasti. Moramo braniti svojih 45 posto – rekao je Milanović.
Što očekuje od sutrašnje objave prognoze Svjetske banke?
– Imamo svoje prognoze, svoje brojke. One su malo bolje nego prije, ali u sljedećoj godini će biti bolje. Dakle, prognoze ima i Svjetska banka, MMF i Hrvatska narodna banka. To je jedan kolaž – sve su to očekivanja. U cijeloj EU očekivanja nisu dobra jer Unija nije koordinirana kao SAD i opsjednuta je štednjom. Nešto što nam se činilo smislenim prije pet godina, danas to više nije jer je vrijeme prošlo, a pomaka nema – kaže premijer.
Na potrebu za jačanjem potrošnje nadovezalo se pitanje novinara je li proračun za 2015. na klimavim nogama ako se zna da je u ovoj godini na prihodovnoj strani proračun podbacio tri milijarde kuna, a Vlada na prihodovnoj strani planira rasterećenje kako bi time potaknula potrošnju građana.
– Proračun 2015 je na stabilnim nogama – rekao je Milanović.
Ministar Mihael Zmajlović i dalje uživa premijerovo povjerenje, unatoč rastrošnosti.
– Ubuduće se ministri više neće baviti takvim stvarima. Nije se dogodilo ništa nezakonito. Imamo zakon spojenih posuda. DUUDI će u prazan prostor ubaciti nekoga tko plaća visoku najamninu. Iz kojih je razloga Fond za zaštitu okoliša koji je izvanproračunski fond, izašao iz državnog u privatni prostor i plaća veći najam, to će sami reći. Iako imaju pravo to učiniti, moraju odgovarati osnivačima. Međutim, treba znati da nije dobro ni kad privatni prostori zjape prazni. Ako ih se iznajmi, država dobiva novac od poreza. Na kraju po pitanju preseljenja ministra Zmajlovića imamo nulu, ako ne i dobit – rekao je Milanović i dodao da i dalje stoji pri izjavi da se branitelji trebaju vratiti svojim obiteljima i da ne smiju izlagati svoje zdravlje te da im niti jedno pravo neće biti uzeto.
– Ako sam negdje pogriješio, želim da se kaže gdje pa ćemo to popraviti. Ali još nisam čuo gdje – rekao je.
Na izlazak Ruže Tomašić iz stranke HSP AS zbog izbornog zakona, komentirao je:
– Bavim se važnijim stvarima, iako izborni zakon nije nevažna tema. Ne znam njezine motive niti sam predsjednik HSP-a, hvala Bogu – rekao je.
>>
ne mi želimo da ti i tvoja partija dobijet par milijardi keša ,pa da si sa prsto milijuna nakrcate račune a da nas onda kamatari neko treći