Antikorupcijsko vijeće odlučilo je predložiti Saboru da obveže Državni ured za reviziju da napravi reviziju privatizacije Croatia osiguranja, a protiv tog zaključka glasovali su SDP-ovci. Iako je revizija utvrdila da Vlada nije smjela donijeti odluku o privatizaciji te tvrtke bez odobrenja Sabora, to je utvrđeno u sklopu revizije izvršenje prošlogodišnjeg državnog proračuna, kao najznačajniji prihod u 2014., a ne samostalno kao revizija privatizacije.
- U izvješću državne revizije puno je nedorečenih stvari i suspektnih činjenica – primijetio je predsjednik Vijeća, HDZ-ov Frano Matušić te zbog toga predložio da se provede revizija čitavog postupka privatizacije. S ovim se nije složila SDP-ova Marija Lugarić koja smatra da Vijeće sukladno svojim ovlastima nije smjelo raspravljati niti o izvješću o reviziji izvršenja proračuna, a posebno ne obvezati reviziju na provedbu nove revizije.
- Ako već to činimo, možemo postaviti i pitanje nekih drugih privatizacija, zbog kojih su već neki ljudi u zatvoru – primijetila je Marija Lugarić, a podržao ju je i njen stranački kolega Peđa Grbin koji je predsjednika Vijeća Matušića i njegov HDZ optužio za politizaciju.
- Što se dogodilo s najavom da ćete tražiti osnivanje istražnog povjerenstva za CO. Zašto potpisi za istražno povjerenstvo nisu predani i zašto sada idete s ovakvim prijedlozima – zanimalo je Grbina, a Matušić mu je odgovorio kako "jedan postupak ne ometa drugi".
Osim o reviziji, Vijeće je raspravljalo i o izvješću o provedbi antikorupcijskih mjera Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI).
Ravnatelj DUUDI-a Mladen Pejnović naglasio je da su trgovačka društva u vlasništvu države prošle godine ostvarila veću dobit nego ikada.
- U registar državne imovine do sada je upisano više od milijun vlasničkih jedinica, ali nam najveći problem predstavljaju neriješeni imovinskopravni odnosi. Čitav segment opterećen je s mnogo neraščišćenog, a problemi se redovito adresiraju na nas, iako pred sudovima imamo status kao i svaki drugi vlasnik - upozorio je Pejnović te dodao kako je najveći problem ipak prijenos bivše vojne imovine, pa je tako samo ove godine DUUDI preuzeo 254 vojarne. Na prodaju su, naglašava, uspjeli staviti samo četiri te vojarne, dok su ostale opterećene neriješenim imovinskopravnim odnosima.
- Od nas često traže pozajmice za državne tvrtke, primjerice tvornica 3. maj TIBO. Mi ljudski možemo skupa s njima plakati, ali oni moraju svoje plaće dobiti iz naplate vlastitih potraživanja – naglasio je Pejnović, dok je Peđa Grbin podsjetio da se od ulaska u EU sve takve pozajmice tretiraju kao nedopuštena državna potpora.
>> Vlada tvrdi da je prodaja CO-a čista kao suza, a Državna revizija da je Vlada preskočila Sabor
Peđa Grbin, poznati i priznati biznismen i ekonomist ha ha ha ! Ideolog ideoloških ideologija i stručnjak za ideologijstičko-ideološko ideologiziranje. Ha ha ha ha ha !