Hrvatska je uz Cipar i Španjolsku imala najveći fiskalni deficit u 2014. godini, no Španjolci su ga tijekom godine znatno smanjili, Cipar gotovo udvostručio, a Hrvatska povećala za 0,3 postotna poena, pokazuju prve procjene Eurostata za 2014. godinu. Prema njima, četiri su zemlje – Danska, Njemačka, Estonija i Luksemburg – zabilježile čak i proračunski višak, dok deficit viši od maastrichtski dozvoljenih kriterija od 3% BDP-a ima dvanaest zemalja, uključujući i Hrvatsku koja se popela sa šestog mjesta po veličini deficita u 2013. godini na treće mjesto u 2014. godini.
Hrvatska se s udjelom duga opće države u BDP-u od 85% nalazi blizu prosjeka EU 28, ali u znatno nepovoljnijem položaju od većine nama sličnih zemalja: Bugarska 27,6%, Rumunjska 39,8%, Češka 42,6% te Poljska 50,1%.
Podaci Eurostata o kretanju duga i deficita u Europskoj uniji samo potvrđuju činjenicu nepovoljne fiskalne situacije u Hrvatskoj, koja se pogoršava i sve nas više udaljava od povoljnijih tendencija kretanja u Europskoj uniji u cjelini. To ujedno znači da se produbljuju makroekonomske neravnoteže u Hrvatskoj te da je otklon od zadovoljavanja maastrichtskih kriterija sve izraženiji.
Zato Hrvatska mora hitno i dosljedno definirati i provesti efikasne mjere fiskalne prilagodbe kako bi spriječila situaciju da javni dug dosegne granice na kojima će snažno ograničavati mogućnost ostvarivanja budućega gospodarskog rasta, komentira direktor Sektora za ekonomske analize HGK Zvonimir Savić. Samo je pet europskih zemalja zabilježilo snažnije pogoršanje situacije s javnim dugom od Hrvatske, ali i Eurostat navodi da je dobrim dijelom rast posljedica promjene metodologije i šireg obuhvata. Čak je i grčki deficit 3,5 posto.
>>Lalovčev zamjenik priznao: Javni dug nije bezazlen
>>'Ljudi su prezaduženi. Imaju samo za 'pokrpat' od prvog do prvog''
Evo, uskoro će Zoki i Grčić održati pressicu i reći da je sve pod kontrolom i da su sve to dobre vijesti za Hrvatsku..