Lopata, komadić eksploziva, žica od 300 metara – radna je to oprema policajca Stevana Fadija s kojom je stigao na teren u baranjski Čeminac. Posao mu je “skupljanje” odbačenih mina i oružja, a u polje najprije ulazi s fotoaparatom.
Koristi se i štapin
– Ručna je to bomba M-75, netko ju je bacio da eksplodira, ali je zatajila. Nema sigurnosni zatvarač pa se mora uništiti na mjestu – “snimio” je situaciju Fadi, službenik za protueksplozijsku zaštitu PU osječko-baranjske. Bilo bi opasno uzeti ju u ruke i prevoziti. Fadi je stigao u 11.51. Trebat će mu, procjenjuje, približno pola sata da ju uništi. Dvojica kolega osiguravaju teren.
Bombu su prvo uočili općinski radnici dok su 50-ak metara dalje čistili uz cestu.
– Kod nas je bio rat pa znamo prepoznati bombu. Nismo se približavali – govore nam. Posao je za njih gotov jer će se uskoro zbog sigurnosti zatvoriti cesta.
– Nedavno je odbačena, teško je reći je li to bilo prije dva ili 15 dana, ali sigurno nije prije godinu – ocjenjuje Fadi. Uzima lopatu i kopa rupu kako bi ublažio detonaciju. Pažljivo premješta bombu u nju. – Nije u urbanoj sredini, nema u blizini ni dalekovoda pa nema potrebe stavljati vreće s pijeskom – govori. Uništit će je električnim putem.
– Koristi se i štapin. No, kada ga upalimo, zna gorjeti minutu, dvije, tri i za to vrijeme može netko naići, a mi više ne možemo kontrolirati trenutak eksplozije – objašnjava.
Ručna bomba pronađena u polju između Čeminca i Grabovca imala je u sebi 38 grama plastičnog eksploziva i 2000 čeličnih kuglica. Ubija na udaljenosti od deset do 20 metara.
– Ranjava u krugu do 50 metara – ističe Fadi. Stavlja uz nju stotinu grama plastičnog eksploziva i elektrodetonator. Razvlači 70-ak metara žice. Sati je 12.25, policija zatvara cestu. Fadi liježe u kanal preko puta ceste da se, za svaki slučaj, skloni. Pritišće dugme na “mašinici” i odjekuje eksplozija. Ostao je samo krater od 50-ak centimetara. Kada vlasnik zagazi u njivu, neće ni znati što se dogodilo.
Lani odradili 24 posla
Ukupno 24 uništavanja minsko-eksplozivnih sredstava na mjestu pronalaska odradila je osječko-baranjska policija lani. Tri su aviobombe bile među njima, zaostale iz Drugog svjetskog rata, težile su do 250 kilograma, a sigurnosna se zona protezala na čak 800 metara. Njihov posao nikako nije bezopasan. O tome očito ne razmišljaju neodgovorni građani koji opasne naprave “siju” po ulicama, poljima, gdje god se sjete. Ostavljaju ih i na nogometnim igralištima, kao nedavno u Bijelom Brdu, kada su mališani donijeli bombu kući. Poginuli su tada Zarifa H. (37) i sin joj Samir (7), a njegova su dva brata i sestra ozlijeđeni.
Po tko zna koji put policija poziva građane da oružje, streljivo i slično predaju dobrovoljno, bez sankcija, i tako čuvaju svoje i tuđe živote.
>> Osmogodišnjoj curici kuglica iz bombe prošla je kroz srce
>> Na nogometnom igralištu pronašli još bombi
Kakve su to samozatajne bombe...