Od 2. veljače oko 75.000 zaduženih i blokiranih građana moći će podnijeti zahtjev za otpis dugova. To je šansa za novi početak zaduženim umirovljenicima, nezaposlenima, osobama s invaliditetom i onima s malim primanjima.
Dvije kategorije dužnika
Građani koji će moći ostvariti ovo pravo dijele se u dvije kategorije: korisnike novčanih naknada sustava socijalne skrbi i građane čija mjesečna primanja u posljednja tri mjeseca do podnošenja zahtjeva ne prelaze 2500 kuna za samca, odnosno 1250 kuna po članu kućanstva. Građani s niskim primanjima iz druge kategorije ne smiju imati u vlasništvu drugu nekretninu osim one u kojoj žive, nikakvu drugu imovinu koju bi mogli prodati ni štednju. Kako bi se cijeli proces olakšao, od 2. veljače zahtjeve za otpis dugova mogu podnositi samo građani iz prve kategorije, dakle korisnici socijalne pomoći, dok će građani s niskim primanjima iz druge kategorije zahtjeve moći podnositi od 2. travnja. Vlada je sporazum zasad postigla s teleoperaterima (HT, VIP, Tele2), bankama, državnim poduzećima te s četiri grada – Zagrebom, Osijekom, Rijekom i Splitom.
– Pozivamo i ostale vjerovnike da se priključe sporazumu do 31. svibnja, a građani mogu podnijeti zahtjeve za otpis dugova do 30. lipnja. Važno je naglasiti da je ovo jednokratna mjera koja se više neće ponavljati – kazala je ministrica Milanka Opačić o današnjoj odluci Vlade.
Teleoperateri će, prema sporazumu, otpisati dugove korisnicima socijalnih naknada, odnosno prvoj kategoriji, dok će dužnicima s malim primanjima ovrhu odgoditi na godinu dana. Od ukupnog iznosa dopuštenog duga najviše 25.000 kuna može se odnositi na dugove trgovačkim društvima u vlasništvu ili suvlasništvu države, a najviše 10.000 kuna može se odnositi na dugove bankama i teleoperaterima. Teleoperateri će dug primateljima socijalnih naknada otpisati samo ako njihov kumulativni dug prema svim vjerovnicima ne prelazi 10.000 kuna, pa čak i ako je dug prema operaterima nekoliko stotina kuna.
Tri godine pod nadzorom
Napravljen je i Registar otpisa duga koji vodi Fina, a dužnik u njemu ostaje evidentiran tri godine od dana otpisa duga, odnosno godinu dana u slučaju ovrhe. Za trajanja nadzora podnositelj zahtjeva morat će prijaviti Fini ako naslijedi neku imovinu ili osvoji više od 100.000 kuna na lotu. U istom razdoblju vjerovnici koji su otpisali dug imaju pravo uskratiti uslugu građaninu, osim ako nije riječ o usluzi nužnoj za zadovoljavanje osnovnih životnih potreba, poput električne energije ili vode.
Sad si samo zamislite koliko vremena i pameti treba našim penzićima da bi sakupili ovu dokumentaciju, dvi godine minimalno, o dragi bože dokad ovih seoskih lopovskih sotonističkih igrarija.....