„Prije godinu dana Bruxelles je bio potpuno zatvoren grad. Od tada sve se više javlja dilema hoće li EU uspjeti održati otvorenost kao jednu od svojih temeljnih vrijednosti ili će postupno kliziti u stanje Europe tvrđave", poručio je zastupnik Tonino Picula tijekom rasprave o agendi europske sigurnosti godinu dana nakon napada na Bruxelles.
„Bojim se da bi mnogi današnji europski političari na ovo pitanje dali brzoplete odgovore“, istaknuo je Tonino Picula u svom priopćenju medijima.
Teroristički udari na Bruxelles ostavili su ozbiljne sigurnosne, političke i psihološke posljedice.
„Prošlogodišnji napadi nisu izazvali samo masovno stradanje i razaranje, nego su bili i politička poruka jer Bruxelles je glavni grad EU, sjedište NATO saveza, ali je istodobno u sigurnosnom smislu prepoznat kao meki trbuh Europe“, naglasio je Picula.
Napadi, na žalost, nisu stali. Ponovili su se u Nici i Berlinu i gotovo svakodnevno čitamo o napadima spriječenima u zadnji tren. Jedan od glavnih razloga je taj što i dalje nema prakse razmjene podataka među zemljama članicama.
„Terorizam u Europi još djeluje što ne možemo i ne smijemo ignorirati. Europa je, osim sa sigurnosnom krizom, suočena i s problemima vojno-sigurnosne kao i političko-socijalne naravi. Trebamo se konačno uhvatiti u koštac s pogoršanjem općeg sigurnosnog stanja unutar i izvan svojih granica. Prije svega pomažući zemljama članicama da bolje surađuju i razmjenjuju podatke, ali i stabilizirajući konfliktne političke zajednice u susjedstvu!“, upozorio je Picula.
U posljednjih godinu dana Europski parlament usvojio je niz zakonodavnih prijedloga s ciljem povećanja sigurnosti građana. Usvojeni su prijedlozi o uspostavi Europske obalne i granične straže, sistematskoj kontroli građana na vanjskim granicama i prijedlog EP-a o uspostavi europske obrambene unije. Zastupnik Picula je, podsjetimo, radio kao izvjestitelj u sjeni u ime političke grupe socijalista i demokrata na sva tri prijedloga. Usvojeni su svi njegovi amandmani, među kojima je najvažniji da se zaštite sve vanjske granice, a ne samo one koje su dio Schengena, čime su bile obuhvaćene i granice Republike Hrvatske.
Picula je također upozorio i da revizija zakona o Schengenu i povećanju sigurnosnih mjera ne smije biti izgovor za političke prijetnje koje su danima stizale od Slovenije „da bi zbog arbitražne presude o graničnom prijeporu, turisti u Hrvatskoj mogli pretrpjeti štetu na granici u vrijeme ljetne sezone“.
>>Picula uložio amandman kojim je dobio dva milijuna eura za otoke