Nakon što se ugasila pedijatrijska ambulanta u zagrebačkom naselju Prečko, ni pet kilometara dalje, u drugom trešnjevačkom kvartu, na Knežiji, pod upitnikom je opstanak još jedne. Generacijama omiljena i izuzetno cijenjena 68-godišnja pedijatrica dr. Metka Regan najavila je svoj odlazak u mirovinu nakon 31. prosinca, a prva specijalizantica nadležnog doma zdravlja trebala bi svoju specijalizaciju završiti tek za godinu dana.
– Doktorica Regan trenutačno je na kongresu u Italiji, ali da, odlazi u mirovinu s istekom ove godine. Imamo oko 1600 pacijenata, dnevno pregledamo po četrdesetero do pedesetero djece. Roditelji naših pacijenata zabrinuti su jer i druge ambulante imaju puno pacijenata i, iako mogu primiti dio pacijenata, pitanje je mogu li primiti sve – kaže nam Renata Šegić, medicinska sestra doktorice Metke Regan.
Novorođenčad u općoj medicini
Dom zdravlja Zagreb – zapad raspisat će natječaj za novog pedijatra, ali veliko je pitanje hoće li se tko javiti odmah i nastaviti praksu ove ambulante nakon Nove godine. Za svoje potrebe taj dom zdravlja plaća specijalizaciju iz pedijatrije za osam doktorica, od kojih bi prva specijalizaciju trebala završiti krajem sljedeće godine, a ostale u sljedećih tri do pet godina.
– Pregovaramo, nastojimo na sve načine premostiti vrijeme dok ne dobijemo svoju pedijatricu. Međutim, ukidanjem takozvanih robovlasničkih ugovora otišlo se u drugu krajnost i sada se specijalist kojeg čekaš sedam godina u svakom trenutku može predomisliti i uz naknadu od pet do šest tisuća eura otkazati ugovor i ustanova ostaje bez doktora kojeg je planirala i kojeg pacijenti trebaju – kaže nam dr. Jelena Rakić Matić, ravnateljica Doma zdravlja Zagreb – zapad.
Prije nekoliko mjeseci bili su prisiljeni proglasiti prestanak rada pedijatrijske ambulante u Prečkom, nakon što je tamošnja pedijatrica otišla u mirovinu, a na ponavljane natječaje nitko se nije javio. Pedijatrica koja je specijalizirala za taj dom zdravlja i trebala preuzeti ambulantu u travnju, odustala je. U svibnju je preminuo još jedan omiljeni pedijatar iz ambulante u Španskom, šest kilometara udaljene od Knežije, pa je u zapadnom dijelu Zagreba s velikim stambenim naseljima, primarna pedijatrijska skrb znatno ugrožena. Trenutačno u Domu zdravlja Zagreb – zapad nedostaju dva pedijatra, od 20 ambulanti predviđenih javnozdravstvenom mrežom, radi 18, a svaki ima između 900 i 1500 pacijenata.
U Hrvatskoj je 243 primarnih pedijatara od kojih je 85 starije od 60 godina. Na pedijatrijskoj specijalizaciji je 79 liječnika, odnosno u 91% slučajeva su to liječnice, prema podacima iz Atlasa liječništva Hrvatske liječničke komore. Prema istom izvoru, Grad Zagreb ima 55 pedijatara na ugovorene 62 ambulante (od 68 ambulanti koliko je propisano), što znači da je ukupno sedam ambulanti bez nositelja. Devetnaest pedijatara starije je od 60 godina, a istovremeno je na specijalizaciji njih 24, što znači da se Grad Zagreb u novije vrijeme pobrinuo da uputi na specijalizaciju dovoljan broj pedijatara. Dakako, postoji uvijek rizik da se netko predomisli, kao proljetos u slučaju liječnice za ambulantu Prečko.
Odlazak još jedne pedijatrice mnogima u Zagrebu predstavlja problem, no on je nažalost daleko veći u ruralnim područjima i na otocima. Tamo u mnogim manjim mjestima novorođenčad kao svoje pacijente upisuju liječnici opće medicine ili specijalisti obiteljske medicine jer primarnog pedijatra uopće nema.
– Primarni pedijatri trebali bi skrbiti za predškolsku djecu u dobi do sedam godina, međutim, u zagrebačkim pedijatrijskim ordinacijama tridesetak posto pacijenata su školska djeca. Ima i petnaestogodišnjaka koji su i dalje kod "svog" pedijatra – otkriva dr. Rakić Matić navodeći kako jedna pedijatrijska ambulanta od 1100 pacijenata ima njih 390 starijih od sedam godina.
Ostavština kvalitetne pedijatrije
– Liječnici obavijeste roditelje kad im dijete navrši sedam godina da ga trebaju prebaciti kod liječnika opće, odnosno obiteljske medicine, međutim, dio roditelja to ne čini, čak ni kad im HZZO šalje dopise i na to upućuje. Između 30 posto i 35 posto školske djece i dalje je upisano kod pedijatara, koji zbog toga nisu u mogućnosti primiti novorođenčad i dojenčad, odnosno malu djecu predškolske dobi – govori dr. Jelena Rakić Matić.
Podsjeća da zdravstveni sustavi u europskim zemljama uopće nemaju primarne pedijatre, već su i mala djeca upućena na obiteljske liječnike te postoji samo bolnička pedijatrija, a ideja obiteljske medicine podrazumijeva da je cijela obitelj kod istog liječnika. Međutim, osim što u Hrvatskoj imamo velik problem s nedostatkom obiteljskih liječnika, imamo i višedesetljetnu ostavštinu kvalitetne primarne pedijatrije na koju su roditelji navikli i nitko ne želi da promjene krenu od njihove djece. I pedijatrijski stručnjaci nedvojbeno se protive urušavanju primarne pedijatrije.
Primarna pedijatrija još uvijek rješava više od 80% problema dječjeg zdravlja, a kad toga ne bi bilo, sve bi se prelilo na sekundarnu i tercijarnu razinu, koje su daleko skuplje, rekla nam je nedavno prof. Aida Mujkić s Katedre za socijalnu medicinu i organizaciju zdravstvene zaštite Škole narodnog zdravlja "Dr. Andrija Štampar", sastavnice Medicinskog fakulteta u Zagrebu. I Hrvatsko društvo za preventivnu i socijalnu pedijatriju nedavno je iznijelo svoj stav, kako smatraju pogrešnim prebacivanje djece sa sedam godina iz pedijatrijske u obiteljsku medicinu.
>> FOTO 'Zračimo, ali ne od sreće': Masovni štrajk u zdravstvu, djelatnici diljem Hrvatske na nogama
Ovi očito računaju da će im pedijatri nakon napunjene 65-e ostati raditi (?) iz nekakvog entuzijazma prema poslu...Mirovina služi da odmoriš, uživaš na kraju svog životnog puta a ne da sa radnog mjesta odeš na groblje.