Đuro Đaković holding, nekadašnji slavonskobrodski div koji je sad u većinskom vlasništvu države, pri raspodjeli državnih i javnih poduzeća između članica Kukuriku koalicije pripao je HNS-u. A ta je stranka potom u tom holdingu čije tvrtke jedva preživljavaju zbrinula popriličan broj svojih ljudi, pa i na pozicije koje zahtijevaju znatno veću stručnost od one koji ti stranački "stručnjaci" imaju.
I upravljaju i nadziru
HNS-ovci su zaposjeli i upravljačke i nadzorne strukture Đure Đakovića. Tako jednu od najvažnijih divizija Holdinga, onu za investicije i imovinu, vodi predsjednik Županijskog odbora HNS-a Brodsko-posavke županije Igor Rubil. On je na mjesto direktora te divizije zaposlen u srpnju 2012., doduše kad još nije bio čelnik županijske organizacije narodnjaka. Naši sugovornici dobro upućeni u zbivanja u Đakoviću kažu da je Rubil do zapošljavanja u Đakoviću radio u tvrtki Birotehna, odnosno njezinu brodskom dućanu namještaja, gdje je prodavao pločice za kupaonice i slične stvari.
A nakon što je dobio posao u Đakoviću, već je u rujnu 2012. u svojoj diviziji zaposlio Dobrilu Leko, suprugu istaknutog lokalnog HNS-ovca Vjekoslava Leke, koji je pak godinu dana poslije postao predsjednik Nadzornog odbora Đure Đakovića. Leko je sada član predsjedništva ŽO HNS-a Brodsko-posavke županije.
Osim Leke, u NO-u Đakovića sjede još tri člana HNS-a. Od ukupno sedam članova NO-a, njih četiri su narodnjaci. To su Mladen Huber, donedavni čelnik županjskog HNS-a koji je nedavno prešao u Laburiste, narodnjak je i Vjekoslav Glazina, dok je zamjenik predsjednika NO-a Domagoj Bartek, donedavni predsjednik ŽO HNS-a Brodsko-posavske županije. O Barteku je Večernji list već pisao, kada je dobio posao u Janafu u Brodu još dok je bio čelnik ŽO HNS-a. Janaf je također u narodnjačkoj kvoti. Predsjednik NO-a mjesečno dobiva 2000 kuna, a ostali članovi 1700 kuna. HNS je pak za predsjednika uprave Đure Đakovića holdinga postavio Vladimira Kovačevića, koji je u međuvremenu smijenjen. U upravi su sad Tomislav Mazal, kojeg je Kukuriku koalicija naslijedila u upravi tog holdinga još od HDZ-ove vlasti, te Marko Bogdanović, koji je u Đaković došao 2012. iz Leda.
Rubil nam je priznao da je prije radio u Birotehni na opremanju interijera te da se bavio, među ostalim, i keramikom te sanitarijama. Kaže da je kroz stranku dobio priliku da razgovara o poslu s tadašnjim predsjednikom uprave Kovačevićem, kojeg poznaje još iz Afganistana.
– Želi li se netko sa mnom mijenjati? To je posao od minimalno 10-12 sati dnevno – žali se Rubil, koji na pitanje zašto se latio tog posla ako mu je tako teško, odgovara da je želio napredovati u karijeri.
Zli jezici
Vjekoslav Leko pak kaže da je njegova supruga zaposlena godinu prije nego što je on postao predsjednik NO-a Đakovića.
– Njezino zapošljavanje nema veze sa mnom. To su zli jezici – kaže Leko.
Blažević nam je samo rekao da nije nikad bio član nijedne stranke. U Đuri Đakoviću su nam rekli da trenutačno zapošljavaju 1097 djelatnika, dok su početkom 2012. bila zaposlena 963 djelatnika. Desetak novozaposlenih osobe su na rukovodećim pozicijama.
>> 'Đuro' će raditi lokomotive za EU vrijedne četiri do pet milijuna eura
Kukurikuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu........ Mislim da je krajnje vrijeme da se pocne sa prosirenjem Remetinca!!!