Iako su Mirela Holy i HDZ u Saboru predložili interpelaciju o radu Vlade zbog provedbe projekta istraživanja i eksploatacije Jadrana, u slučaju da dođe do glasovanja o odgovornosti premijera ili ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka koji taj proces vodi, vrlo se teško može skupiti kritična većina koja bi ih i srušila.
Nezakonit proces?
Na prvu, HDZ ni ne traži ničiju odgovornost, ključna im je rasprava jer smatraju da Vlada vodi netransparentan i nezakonit proces na štetu države, ali i okoliša, dok M. Holy odmah traži da se raspravi i glasuje o odgovornosti ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka. I jedni i drugi u startu naglašavaju da nisu a priori protiv istraživanja i eksploatacije Jadrana, pa ih je zasmetala kritika premijera Zorana Milanovića koji njihove postupke pripisuje isključivo izbornoj godini.
– To je fakat nedomoljubno, ne mogu vjerovati da netko može biti protiv toga – poručio je tada Milanović, pri tome optuživši M. Holy da želi biti "najveći ekolog na svijetu", a HDZ za "zavist i maksimalan otpor da bilo što uspije".
– Interpelaciju sam zato i temeljila na proceduralnim pogreškama, a manje na ekologiji – kaže M. Holy, a Branko Bačić, koji je sastavio HDZ-ov prijedlog interpelacije, tvrdi da njihov zahtjev nema veze s izborima.
– Od 2013. održao sam nekoliko konferencija za novinare te upozoravao na nezakonitost i netransparentnost postupka, no prije ikakvog konkretnog poteza čekali smo da vidimo hoće li Vlada 2. travnja potpisati ugovore s ponuditeljima. Da jest, tražili bismo odmah ostavku, ali s obzirom na to da nije, tražimo raspravu kako bismo dobili sve odgovore – uzvraća Bačić premijeru.
Malo je tko od saborskih klubova i nezavisnih zastupnika već sada spreman reći da bi u Saboru digao ruku protiv Milanovića ili Vrdoljaka. S obzirom na propisane rokove, rasprava se može očekivati najranije za mjesec dana, a svi nam premijerove argumente u toj raspravi navode kao ključni uvjet na temelju kojeg će odlučiti što i kako dalje.
Nema jasnog stava
Prijedlog Mirele Holy podržali su HDSSB-ovci, Laburisti, bivši laburisti, Slavko Linić, Jadranka Kosor, Vesna Škare Ožbolt, Damir Kajin i Josip Kregar, ali većina njih još nema jasan stav bi li glasovali protiv ministra ili premijera.
– Kad čujemo svu argumentaciju, imat ćemo stav, ali ako je uistinu bilo propusta mimo zakona, onda sigurno nećemo to podržavati – tvrdi reformist Petar Baranović, dok nam u SDSS-u kažu da još nisu detaljno proučili tekstove interpelacija. Da i dođe do glasovanja, prema sadašnjim reakcijama, skupilo bi se najviše 60-ak ruku protiv premijera ili ministra.
>> I HDZ predlaže interpelaciju zbog uloge Vlade u projektu istraživanja Jadrana
Uskoro će se cijela garnitura maknuti pa više nećemo morati gledati katastrofalne odluke ove najgore Vlade u povijesti...