Sukladno odluci Ustavnog suda iz kolovoza prošle godine, Grad Vukovar ima rok do 13. kolovoza 2015. godine da gradskim statutom propiše i uredi pitanje dvojezičnosti na području grada. Drugim riječima, Gradsko vijeće mora u tome roku donijeti novi statut kojim će biti regulirana i prava iz Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina koja uključuju službenu upotrebu svoga jezika i pisma, javnopravne obveze tijela državne uprave i javne vlasti. Iako rok koji je dao Ustavni sud polako istječe i prošlo je gotovo šest mjeseci, predsjednik Gradskoga vijeća Vukovara Igor Gavrić siguran je da će Gradsko vijeće novi statut donijeti na vrijeme.
– Očekujem da bi Vukovar novi Statut mogao dobiti na proljeće, poslije čega će biti proslijeđen Ministarstvu uprave koje će imati zadnju riječ – kaže Gavrić.
Dodaje i da će se pri izradi Statuta poštovati smjernice Ustavnog suda koje su decidirane, kao i da je stajališta da u gradu Vukovaru ne budu dvojezične ploče s natpisima ulica, trgova, institucija... Kako su najavili predstavnici srpske nacionalne manjine, ako se ustavni zakon ne bude poštovao, uložit će prigovor na prijedlog Statuta. Inače, dvojezične ploče i dalje stoje na više državnih institucija. Zanimljivo je i da ih nitko već mjesecima ne dira i ne spominje, pa čak ni članovi Stožera za obranu hrvatskog Vukovara.
>> Ministarstva uprave: Gradsko vijeće nadležno za dvojezičnost u Vukovaru
>> Suđenje za razbijanje dvojezičnih ploča: 'Prosvjednici su bili organizirani'
Dobro, a koliko ima pripadnika srpske nacionalnosti u Vukovaru? . . . . Pogotovo sada ako je, kako se piše, policija zbrisala 'nepostojeće'. . . . . . . . . . . Vukovar je i središte županije i neprimjerenamjerena bi bila dvojezičnost na županijskim ustanovama u koju dolaze građani cijele županije. . . . . . . . . . . . . . . .