PARALELNE PRIPREME

IPO HEP-a do kraja godine, vraćanje Ine za dvije

HEP
Foto: Željko Lukunić/PIXSELL
1/4
05.01.2017.
u 15:30

Izmijenjeni Zakon o vodama, kao preduvjet za IPO, gotov je, a tek treba donijeti zakon o HEP-u i utvrditi metodu prikupljanja novca

U Vladi nam potvrđuju da bi za IPO HEP-a sve pripreme mogle biti gotove u trećem tromjesečju ove godine. Investicijskoj javnosti to djeluje preoptimistično, ali ne i nemoguće jer je HEP tvrtka koja je već izdala obveznicu i investitorima je poznat.

Investicijski stručnjaci tvrde i da se paralelno s pripremama za IPO HEP-a mogu obavljati pripreme i za otkup dionica Ine i pronalaženje strateškog partnera jer ionako jedan proces ne ovisi o drugom. Vlada će, naime, bez obzira na procese oko Ine, ići u IPO HEP-a.

No prije toga treba mijenjati Zakon o vodama i donijeti Zakon o HEP-u pa su realističnije procjene da bi se IPO mogao dogoditi potkraj ove ili početkom iduće godine. Ako se pripreme za planirane pothvate u Ini budu događale istodobno i budu uspješne, onda se sve može obaviti u dvije godine jer se ne smije zaboraviti na moguće političke pritiske koje bi taj proces mogle prolongirati.

Izmjene u Zakonu o vodama su definirane, a njima će se HEP-u omogućiti stjecanje prava građenja bez naknada na česticama koje su javno dobro, a na kojima su sada sagrađene hidroelektrane. S tim problemom HEP je, kažu, još 2015. upoznao Vladu i Ministarstvo gospodarstva te Ministarstvu poljoprivrede dostavio izmijenjeni zakon.

Stoga i njegovo usvajanje ne bi trebalo dugo trajati. A na Zakonu o HEP-u tek treba početi raditi i u njemu će se utvrditi hoće li se ići u IPO jer krugovi bliski tom postupku kažu da nije isključeno da stručnjaci utvrde da bi prihvatljivije bilo drukčije prikupiti kapital, npr. naći strateškog partnera.

No za očekivati je da će Vlada ipak ostati pri IPO-u – prodaji 25% udjela HEP-a na burzi ili obavljanju dokapitalizacije u tom postotku. U idealnom slučaju uvijek bi dio kapitala trebao ostati u tvrtki za razvoj, no kod HEP-a ta potreba nije toliko izražena jer je zbog velikih dobiti HEP nisko zadužen.

Donošenje zakona vjerojatno će trajati oko pola godine, a zatim će trebati još toliko za sve ostale pripreme. Trebat će odabrati savjetnike i obaviti dubinsko snimanje te izraditi prospekt, prezentirati potencijalnim ulagačima plan za pet-šest godina te prospekt predati Hanfi. Dionice bi se prvo ponudile građanima, a zatim i ostalim ulagačima.

>> Dobrović: Stavljanjem HEP-a na burzu steći će se uvjeti da ojača

Ključne riječi

Komentara 12

PU
puma59
15:53 05.01.2017.

Most je dobio moj glas i dobro su me prevarili. Svaka čast Petrov!

ŽI
ŽiviZid
15:54 05.01.2017.

Poučen prethodnim iskustvima bojim se da znam kako će ovo završiti...

AR
aristip
16:28 05.01.2017.

Povrat Ine je samo opravdanje (ili bolje rečeno zavaravanje) primarni cilj je prodaja 25% HEP-a. Vrdoljakovo navijanje da se HEP proda je više nego indikativno pa je izvjesno da bi značajan dio tih dionica HEP-a mogla kupiti tvrtka koja je, dok je Vrdoljak bio ministar, gotovo ustostručila promet i dobit.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije