Ministar vanjskih poslova Miro Kovač na televiziji N1 danas je komentirao objave srbijanskih medija da su postavljeni uvjeti za posjet predsjednika Srbije Tomislava Nikolića Hrvatskoj.
– Mislim da su te vijesti proizvedene od kolega u javnom prostoru. Najvažnija je komunikacija Između Ureda predsjednice Republike i predsjednika Srbije gospodina Nikolića. Zna se koja je Hrvatska pozicija – mi želimo sa svim susjedima, pa tako i Srbima, imati uređene i kvalitetne odnose. Imamo probleme iz prošlosti koje moramo riješiti i uvjeren sam da ćemo u komunikaciji naći jedan modus koji će omogućiti da u interesu građana rješavamo probleme između dviju zemalja – rekao je Kovač, dodajući da će pružiti potporu susjedima na putu u EU.
– (Tomislav Nikolić) sigurno će doći, pitanje je samo kad. Hvala Bogu da postoje uvjeti, imamo otvorene probleme koje ćemo rješavati, ali u dobrom duhu – rekao je Kovač. Dodao je da će se sutra najvjerojatnije sastati sa srbijanskim ministrom vanjskih poslova Ivicom Dačićem i pokušati da hrvatska manjina u Srbiji bude tretirana kao i mađarska.
– Mi ćemo razgovarati vrlo otvoreno i prijateljski – poručio je Kovač.
Govoreći i o nedavnom posjetu Mađarskoj i pitanju Ine, rekao je da će nova Vlada vrlo jasno i afirmativno braniti interese Hrvatske.
– To će biti teška poglavlja, ali mi ćemo tome pristupiti u dobrom duhu i uvjeren sam da ćemo postupno naći rješenje – rekao je Kovač, odbacujući spekulacije o prepuštanju Ine Mađarima.
Na pitanje podržava li ideju predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović da ona, a ne premijer, predstavlja Hrvatsku na sastancima Europskog vijeća rekao je kako će prema njegovim saznanjima sve biti kao i dosad.
– Koliko ja znam, na sjednici Europskog vijeća ovog mjeseca će hrvatsku predstavljati predsjednik Vlade Tihomir Orešković. Prema tome, ja mislim da će biti sve kao dosad – rekao je Kovač.
>> Nikolić se dobro potrudio da tri puta poljubi Grabar-Kitarović
>> 'Politika uvjetovanja neće pridonijeti dobrim odnosima Hrvatske i Srbije'
Pitaj ga zašto su protjerali 30.000 hrvata iz Srijema 90.tih. Tamo nije bilo rata?! I zašto Bunjevcimaporiču Hrvatstvo. Mi u Hr ne tvrdimo da su naši Srbi starosjedioci zapravo pravoslavni Vlasi! A oni otvoreno guse hrvatsku manjinu u Vojvodini bez bez pardona. Jasno mi je da Pusićki i sličnima to nije smetalo!