Ministar financija Boris Lalovac za RTL Danas rekao je kako se nada da će naći nekakvo rješenje za nagli rast vrijednosti švicarskog franka koji je prouzročio probleme brojnim ljudima s kreditima u švicarcima.
– Pokušat ćemo vidjeti sa svim kolegama i ministrima financija u Europi čiji građani također imaju kredite u švicarcima, vidjet ćemo kako će to europske zemlje rješavati. Danas smo razgovarali i u HNB-u i s Udrugom Franak, sutra imamo vrlo važne razgovore s predsjednicima uprava poslovnih banaka – rekao je Lalovac. Dodao je da treba vidjeti je li ovo dnevni šok ili će ostati trajan.
– Ako ovaj šok ostane trajan, onda moramo naći rješenja, i zakonska ako treba, da pomognemo građanima. Ako je ovo dnevni šok, vidjet ćemo kako će sutra svjetska tržišta reagirati, onda ćemo vidjeti hoće li biti potrebno i zakonski regulirati i pomoći građanima – rekao je Lalovac koji i sam ima kredit u švicarcima.
– Nitko ne može spavati mirno kada zna da mu se u jednom danu 20 posto poveća rata kredita – rekao je Lalovac.
Lalovac je za Dnevnik Nove TV pojasnio kako će, u slučaju da je ovaj šok kratkoročnog karaktera, probati tražiti takva, kratkoročna rješenja. Rekao je da Vlada još uvijek nema zakonskih rješenja te je izrazio nadu da će poslovne banke izaći u susret i naći rješenje unutar svojih mogućnosti.
– Ako se rješenje ne nađe i ako ovo bude duljeg karaktera, Vlada će vjerojatno morati intervenirati nekakvim zakonskim rješenjima. Ali onda se stvara pitanje zakonske mogućnosti, ustavnosti i tako dalje – rekao je Lalovac. Naglasio je važnost uloge HNB-a te dodao da se i premijer Zoran Milanović aktivno uključio u pronalaženje rješenja.
– Ja ću se čuti vrlo brzo i sa svojim kolegama, ministrima financija u Mađarskoj, u Poljskoj i u drugim zemljama gdje su također jako valutno izloženi, da vidimo što vlade rade, a što mogu centralne banke – rekao je Lalovac.
– I ako je ovo jedna od špekulacija na tržištu, Vlade moraju intervenirati. Građane ne smijemo ostaviti tržištima, po tome se razlikuje jesmo li neoliberalna ili socijaldemokratska vlada – zaključio je.
Lalovac se u razgovoru za N1 složio da su građani ovim šokom izgubili mnogo više nego što su dobili smanjenjem poreza na dohodak.
– Na ovakve jednodnevne šokove ne možemo utjecati – rekao je.
>> Udruga Franak: Neka Josipović i Grabar-Kitarović sazovu hitnu sjednicu Vlade
Bojim se da je sad kasno za neke mjere. To se moglo napraviti u posljednje 3 godine dok je tecaj franka bio umjetno drzan na 1.2 prema euru. Mogao se stvorit nekakav drzavni hedge fond. Cjene opcija za promjenu tecaja franka su bile smijesno niske ( blizu nule) pa se za sitne novce udruga franak, osiguravajuca drustva i hnb mogla osigurati porotiv ovog 'soka' i sada bi tu bila gomila novaca za pomoc duznicima.