Patnje u prošlosti, ali ima nade za mir u Sarajevu. To je osnovno misao pape Franje. Išao je u Sarajevo jer se, kako nam je rekao u zrakoplovu, grad krenuo prema miru. To uvjerenje su mu potvrdila djeca. S njima se zaustavio, pa je kasnio oko 15 minuta u predsjedništvo BiH.
- To je apostolsko putovanje za mir. Sarajevo je toliko patilo tijekom povijesti, a sada je u lijepom hodu mira, kazao je Franjo i naglasio kako je taj grad Jeruzalem Zapada. Sarajevo je raskrižje kultura, naroda i religija. Potrebno je graditi uvijek nove mostove, ali i štititi i obnavljati postojeće. Treba znati vrednovati ono što zbližuje i na razlike gledati kao na mogućnost rasta u štovanju drugih.
Papa je pozvao da se s kulture rata prijeđe na kulturu mira. Franjo je sa sarajevske zračne luke krenuo prema palači Predsjedništva BiH, ali se zaustavio prije pozdraviti djecu odjevenu u narodnim nošnjama svih bosanskohercegovačkih naroda. Papa je u pripremljenom govoru članovima predsjedništva dodao kako je u očima djece vidio proljeće, vidio je u njima želju za mirom i izlaskom iz razdoblja zime.
Novinari u pratnji Pape primjetili su upravo tu usporedbu s godišnjim dobima kroz koja je prošla BiH. Ističe se, također, kako su, vjerojatno, bosanskohercegovački čelnici htjeli čuti kako je mjesto BiH u Europskoj uniji. Franjo je spomenuo kako je "BiH sastavni dio Europe, a njezini uspjesi i drame potpuno se uklapaju u povijest europskih uspjeha i drama, te su u isto vrijeme velika opomena kako bi se uložile sve raspoložive snage da započeti mirovni procesi postanu sve čvršći i stabilniji".
>> Papa Franjo: Moramo vrednovati ono što nas ujedinjuje