U povodu Svjetskog dana očeva, koji se obilježava diljem svijeta 19. ožujka svake godine, Hrvatska udruga za ravnopravno roditeljstvo objavila je priopćenje kojim želi skrenuti pozornost javnosti da su mnogi muškarci u Hrvatskoj i na ovaj dan uskraćeni za svoje temeljno pravo – viđanje i provođenje vremena sa svojom djecom.
– Već godinama upozoravamo kako su deseci tisuća rastavljenih očeva svakodnevno u poziciji da trpe nasilje, nepravdu, diskriminaciju, sustavno kršenje svojih ustavnih prava – temeljnih prava da viđaju svoju djecu i da s njima provode vrijeme kako bi to očevi trebali. Svakodnevno se institucionalnim neznanjem i nezainteresiranošću, u prvom redu Centara za socijalnu skrb, krše u prvom redu prava naše djece koja nemaju mogućnosti imati oba roditelja nakon razvoda, a očevi nemaju mogućnosti uživati u ravnopravnom roditeljstvu. Centri za socijalnu skrb u svojim su postupanjima redovito pristrani i naklonjeni majkama, dok očeve i njihove želje o skrbi nad djecom niti ne uzimaju u obzir. Majkama se redovito djeca povjeravaju na skrb, čak se niti ne razmatraju želje očeva nakon rastave da također skrbe o djeci ili barem uživaju model ravnopravnog roditeljstva – kaže Oliver Čanić, predsjednik Udruge.
On ističe da djeca nakon rastave braka ili partnerske zajednice i u Hrvatskoj trebaju uživati u svome pravu na oba roditelja kao što su to riješile brojne zemlje EU-a te želi da se počne primjenjivati Europska konvencija o ostvarivanju dječjih prava koje je i Hrvatska potpisnica.
– Gotovo da danas nema rastavljenog oca koji nema problema s provođenjem vremena sa svojom djecom – dodaje.
Naveli su primjere svojih članova koji djecu ne viđaju onoliko koliko bi trebali.
Ljubo iz Vinkovaca kaže kako su mu "velikodušna majka i hrvatske institucije prvenstveno u interesu djeteta omogućile u mjesecu 20. sati druženja".
– Ja sam navodno jedan od sretnijih po pitanju susreta i viđanja svoga sina a to izgleda ovako: u toku 4 tjedna što je 672 h,sin provede sa mnom 154 h a ostatak s majkom tj,njezinim roditeljima pošto je ona stjuardesa. Ili od 28 noći sa mnom provede 6 noći. 10 dana ljetnih i 10 dana zimskih, svaki drugi blagdan – kaže Branimir iz Brdovca.
Robert iz Splita kaže kako djecu viđa jednom u tri mjeseca na najviše pet do šest sati iako se od njih udaljen svega nekoliko kilometara.
– Utorak i četvrtak su kćeri i meni sretni dani jer se družimo 3 sata i veselimo se svakom drugom vikendu kada je kod mene od 16 sati od petka do nedjelje u 19 sati. Polovica svih praznika je naša – kaže tata Ivan iz Dugog Sela.
Sanjin iz Zagreba kaže pak kako njihov sudski postupak traje već 2 i pol godine i za to vrijeme njegov sin ima oca 1 sat tjedno.
– Radi alkoholizma i višestrukih počinjenja kaznenih djela te dugotrajnog zanemarivanja djeteta naša 5-mjesečna kćerkica oduzeta je majci te nakon 6 mjeseci brige sud ju je oduzeo ocu te odredio da dijete provodi s ocem 11 dana u godini – kaže Darije iz Osijeka.
>> Partnerice su nas zlostavljale, prijete preko djece i brane nam da ih viđamo
"Normalan otac" , pri tome mislim na opće fizičko i psihičko zdravlje, koji se rastavio od svoje supruge, ne zbog djece, već zbog "njihovog međusobnog odnosa " treba provoditi što više mogućeg vremena s djetetom povjerim na brigu majci. majkajka mu treba koliko i otac. Mogu se mame ljutiti koliko hoće. Sigurna sam da su ti normalni očevi ( mislim da nije potrebno elaborirati koji ) bolji odgajtelji djece od baka , prabak , djedova, stričeva, tetki " koji uskaču" jer i mama mora imati svoj život. Očevi, sretan vam dan očeva i ne dajte se. To je po mome sudu, jer znam koliko se moije dijete veselilo tati, koji je zbog posla bio manje kod kuće. Vikendi, šetnje, razgovori "ispala sam u prvoj rundi i moram priznati čak sam bila malo ljubomorna na tu činjenicu jer ja sam ipak mama" danas vidim koliko je to mom djetetu bilo neophodno , koliko se ljubavi tu ispreplelo čudo jedno i danas ja sam više kod ,pa je prvo pitanje" gdje je tata ili telef. kako je tata?" Ono što je priroda spojila grijeh je rastavljati i secirati "tebi ovo meni ono,,,,," jer su najveće žrtve djeca.