U okviru Summita o održivom razvoju za razdoblje nakon 2015., predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović sudjelovala je na sastanku svjetskih vođa o jednakosti spolova i osnaživanju žena „Predanost djelovanju“, organiziranom povodom obilježavanja 20. obljetnice Pekinške deklaracije i Platforme za djelovanje.
Predsjednica je naglasila kako donošenje nove agende za globalni održivi razvoj predstavlja jedinstvenu priliku za pozicioniranje jednakopravnosti spolova i osnaživanje žena u središte globalnog djelovanja.
- Unatoč mnogim naporima i postignućima u području jednakopravnosti spolova, niti jedna zemlja na svijetu nije uspjela postići punu ravnopravnost te nas još čeka dalek put, istaknula je Predsjednica, ističe se u priopćenju.
Osvrćući se na situaciju u Hrvatskoj, Predsjednica je kazala da “kao prva žena Predsjednica Republike Hrvatske, mogu s ponosom reći kako ideja da napredak žena predstavlja i ljudski napredak leži u srži naše Nacionalne politike za ravnopravnost spolova - osnovnog strateškog dokumenta u području jednakopravnosti spolova.”
Važni zakoni doneseni su u Hrvatskoj koji zabranjuju diskriminaciju te promiču jednakost. No, Predsjednica je istaknula kako čak i uz usvajanja zakonskih okvira te usprkos vidljivom napretku, žene još uvijek nisu jednako zastupljene u hrvatskom političkom i javnom životu. Primjerice, trenutno samo 25% zastupnika u Saboru su žene.
“Uvjeravam vas da će Hrvatska nastaviti rad na provedbi politike jednakopravnosti spolova i dalje podupirati osnaživanje žena, kako u zemlji i inozemstvu. To je i ostat će jedan od naših glavnih vanjskopolitičkih prioriteta, s posebnim naglaskom na konfliktna i postkonfliktna društva”, kazala je Predsjednica, dodavši kako Hrvatska podržava razne projekte na globalnoj razini, posebice one koji potiču žene poduzetnice i eliminaciju svakog oblika nasilja nad ženama.
“Osiguravanje ženske ekonomske neovisnosti i osnaživanje žena preduvjeti su za postizanje jednakopravnosti spolova, ali i za unaprjeđenje gospodarskog razvoja zemlje. Dokazi su uvjerljivi: gdje su žene i djevojke u mogućnosti ostvariti svoja prava, rast je brži, jači te put do blagostanja postaje kraći”, kazala je. Naglasivši kako je potrebna još energičnija borba, kako u Hrvatskoj tako i na globalnoj razini, protiv rodnih stereotipa i za podizanje razine javne svijesti o jednakopravnosti spolova, Predsjednica je kazala kako Hrvatska ostaje predana postizanju cilja jednakopravnosti spolova i ostvarenju "Planet 5050” agende do 2030. godine.
Predsjednica je ranije sudjelovala na interaktivnom panelu pod nazivom 'Izgradnja učinkovitih, odgovornih i uključivih institucija’ u okviru Summita o održivom razvoju za razdoblje nakon 2015. U svom obraćanju, Predsjednica je istaknila kako su odgovorne i uključive institucije, zajedno s dobrim upravljanjem na svim razinama, vladavinom prava i poštivanjem ljudskih prava, temelj za pokretanje napretka i stvaranje sigurnih društava.
- S druge strane, slabe institucije vode k nepravdi, ekonomskoj ranjivosti i ugrozama sigurnosti koje vuku društva dublje u siromaštvo i nesigurnost, naglasila je.
- Prirodne katastrofe i nasilni sukobi izazivaju migracije i predstavljaju posebne izazove za institucije da pruže bitne usluge. Trenutačna migrantska kriza tijekom koje je preko 75.000 izbjeglica i migranata ušlo u Hrvatsku u razdoblju od samo jednog tjedna podupire činjenicu da još uvijek nemamo jake, zajedničke institucije koje mogu odgovoriti na sigurnosne ugroze, kazala je.
>> Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i Tomislav Nikolić žele bolje odnose
Bilo bi dobro da nešto od toga o čemu govori i zaziva na globalnom nivou pkuša barem djelomično, malo po malo sređivati u Hrvatskoj. Očito je Hrvatska premala za KGK, preuska i nedovoljno afirmativna za njene ambicije.