Novi konzervativci ne odustaju od pritiska na predsjednicu Hrvatske Kolindu Grabar Kitarović, pa je čelnik Udruge Vigilare Vice Batarelo zatražio hitan prijem na Pantovčaku po njezinu povratku iz SAD-a, koji je pak, prema njihovu mišljenju, bio kontroverzan zbog odlaska na konferenciju Zaklade Clinton.
- Pozorno smo pratili vaš put u SAD, gdje ste službeno sudjelovali na sastancima Ujedinjenih naroda i službeno nas predstavljali. No, bili smo neugodno iznenađeni što ste kao hrvatska predsjednica i kao, prema Vašim riječima, (moderna) konzervativka, dragovoljno sudjelovali na privatnoj konferenciji koju je u ponedjeljak 9. ožujka 2015. organizirala Zaklada Clinton – piše Vice Batarelo u pismu predsjednici Grabar Kitarović, objašnjavajući kako "politički stavovi gđe Clinton svakako nisu konzervativni (štoviše, izrazito su lijevo-liberalni, što se vidjelo dok je bila u aktivnoj politici), a kamoli stavovi u vezi kulture života i obitelji".
- Gđa Clinton i njezina zaklada izrazito su, ne samo pro-choice nego aktivno i financijski promiču "pravo" na abortus i potkopavaju instituciju obitelji te druge tradicionalne vrednote u SAD-u i globalno – piše Batarelo.
- Svaka Vaša riječ i svaki Vaš čin, kao hrvatske predsjednice, imaju veliku težinu. Na pozornici u New Yorku niste se samo vi grlili s gđom Clinton, nego se preko vas grlila i cijela Hrvatska. Da je to bio formalni državnički sastanak s formalnim političarom, donekle bismo to razumjeli. No, ovako ste izišli iz zadanih okvira. To je bila Vaša dobrovoljna odluka, ali za tu odluku želimo i neke odgovore. Uz sav sjajni PR za domaću uporabu, ipak su tu i neka pitanja koja zahtijevaju odgovor – piše Batarelo, pitajući predsjednicu zašto je dala "svoj (i naš) kredibilitet takvoj jednoj kontroverznoj zakladi".
- Ako vjerujete u svetost života od začeća, zašto to ne izražavate dosljedno u svojim (neformalnim) susretima i zašto idete uopće na takve susrete?
Zašto kao (moderna) konzervativna predsjednica niste iskoristili taj svoj prvi boravak za susret s utjecajnim konzervativnim američkim političarima, institucijama i organizacijama – pita Batarelo predsjednicu.
- Nadam se da se slažete da ljudska i ženska prava počinju s temeljnim pravom, a to je pravo na život, pravo na rođenje. Tu su i druga velika pitanja vezana za majčinstvo, brak, obitelj, odgoj djece itd., koja su važna za stabilnost društva, jednako kao i ekonomska pitanja – piše u pismu, dodajući da bi mu bilo drago da predsjednica nađe vremena i da se ovaj događaj iskoristi "za veću usredotočenost na obiteljsku tematiku u Hrvatskoj".
- To je posebno važno s obzirom na to da je trenutna izvršna vlast u Hrvatskoj već od početka odbacila pojam „obitelj“ iz naziva ministarstva, kao i programe vezane za brak i obitelj. Spremni smo doći u izaslanstvu konzervativnih nevladinih udruga kako bismo razgovarali i našli zajednički jezik o obiteljskoj tematici – piše Batarelo.
>> Zašto Batarelu ne paše Kolindin ‘moderni konzervativizam’
Tko je Vice Batarelo?