Iz tri neovisna izvora Večernjem je listu potvrđena informacija da sam vrh Vlade nije bio obaviješten da je američki State Department ponudio konkretnu pomoć – prijateljsko posredovanje – u sukobu između Ine i MOL-a. Naša tri izvora, jedan blizak Vladi, drugi premijeru te treći, diplomatski, govore da ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak, ujedno i šef našeg pregovaračkog tima s mađarskim MOL-om, informaciju o američkoj arbitraži nije podijelio ni s premijerom Zoranom Milanovićem. Ministar Vrdoljak tu je informaciju iznio kao novost u Ministarstvu gospodarstva 1. listopada na sastanku na koji su pozvani i hrvatski članovi uprave i Nadzornog odbora Ine.
Soliranje ili podmetanje
Naravno da su interesi veliki i da je moguće da se ministru pa i Vladi podmeću klipovi jer bi Vrdoljakovo ili HNS-ovo “soliranje” bio novi ružan primjer “funkcioniranja” Vlade i Kukuriku koalicije. To bi bilo vrlo neugodno i za premijera jer, osim što se u četiri oka može ljutiti na Vrdoljaka, prema van mu ne može ništa jer bi samo dao materijala kritičarima Vlade.
Tek nakon što je Večernji list u subotu u intervjuu s mađarskim veleposlanikom Gáborom Ivánom objavio informaciju da Amerikanci nude arbitražu koju je MOL prihvatio, a Hrvatska još šuti, ministri i potpredsjednici Vlade Ivan Vrdoljak i Vesna Pusić to su potvrdili, ali nisu objasnili zašto nisu odgovorili američkoj strani na ponudu za koju hrvatska javnost nije znala te zašto četiri mjeseca ponuda nije stigla na Vladu. Mađarski veleposlanik Iván spominjao je dva sastanka u Zagrebu i Budimpešti s američkom delegacijom predvođenom Amosom Hochsteinom, zamjenikom pomoćnika glavnog tajnika za energetsku diplomaciju SAD-a. U ožujku se prvi put, načelno, spominjala pomoć Amerikanaca, čemu smo našli trag, osobito u stranim medijskim izvješćima, premda je tada bio naglasak na Hrvatskoj kao regionalnoj energetskoj sili, LNG terminalu i natječaju za istraživanje nafte i plina u Jadranu.
Konkretna ponuda o medijaciji došla je, tvrde naša dva izvora, 1. srpnja na novom sastanku s Hochsteinom (kad se s njim sastao i predsjednik Josipović), koji je istu ponudu dao i Mađarima u Budimpešti. Bilo je to tjedan dana uoči dolaska prvog čovjeka ruskog Gazproma na razgovore s hrvatskim državnim vrhom. Amerikanci su objema stranama ponudili imena četiriju stručnjaka koja bi vodila medijaciju. Svaka je strana trebala analizirati ponudu te prihvatiti ili odbiti stručnjake. Mađarski MOL ponudu je službeno prihvatio u kolovozu odabravši tri imena kao prihvatljive medijatore. Hrvatska nije odgovorila ništa. Upite o detaljima ponude poslali smo i State Departmentu, ali su nas odbili s objašnjenjem da su “svi koji bi mogli dati odgovore na putu”.
Ministar Vrdoljak u nedjelju je za HTV rekao da je Hrvatska načelno prihvatila ponudu SAD-a te da će “uskoro Vladi predložiti donošenje odluke o mogućem sadržaju medijacije i konkretnim uvjetima pod kojima je Hrvatska spremna ući u taj proces”. Potpredsjednica Pusić rekla je da je ponuda prihvatljiva uz uvjet da se ne odražava na arbitražne postupke u tijeku. Zar je da se taj ili neki uvjet formulira nužan višemjesečni rad!?
Premijer sve zna
Ministar Vrdoljak nam se prije Vlade očitovao o američkoj ponudi. Na upit kad su Vlada, njezin uži kabinet ili premijer, a kad ministar Vrdoljak doznali za američku ponudu, nepotpuni odgovor iz Vlade čekali smo 27 sati, a objavljujemo ga u cijelosti: "Predsjednik Vlade bio je upoznat s američkom ponudom medijacije u sporu s MOL-om od početka, odnosno čim je ponuda stigla hrvatskoj Vladi. O pojedinostima vezanim uz tu temu u ovom trenutku nismo u mogućnosti govoriti.". Vlada nam nije odgovorila kad je američka ponuda stigla. Čudno, s obzirom na to da nam je ministar gospodarstva odgovorio da je ponuda stigla potkraj rujna i to potpredsjednici Vlade Vesni Pusić u New Yorku.
Koji likovi.