Kad joj je paprika minulog vrućeg ljeta ušla u sušu i izgledom nije baš mamila kupce, obitelj Ivke Sever, diplomirane agronominje, nije dvojila. Pripremit će ajvar koji će biti poseban jer će se stvarno za njega moći reći da je domaći. Naime, svoje povrće uzgajaju biološki, a da bi i kupci bili sigurni što kupuju, i ajvar i sok od rajčice dali su na analizu u ovlašteni laboratorij i sad ih na zagrebačkom Dolcu, Trešnjevci i Utrini prodaju s etiketom. Budući da sa suprugom Mariom, sinom Ivanom (6), kćeri Viktorijom (3,5), svekrvom Boženom i svekrom Ivicom Ivka živi u Zagrebu, a 50 ha u Lepšiću kraj Ivanić Grada imaju u 20-godišnjemu najmu, ajvar jedva stignu upakirati kolika je već potražnja kupaca.
Ustaju u pet, kaže Ivka, do 13 su sati na placu, odlaze na ručak i potom u polje. U poslu im pomaže i Marijev brat Marko, student fizike, a bome i djeca već znaju razlikovati biljku od korova. Prvi su okršaj sa zlaticama Ivan i Viktorija imali prije dvije godine, kad su ih predano trijebili, a sad sudjeluju i u čišćenju paprike, pa je njihova majka uvjerena da će netko od njih ostati raditi na zemlji.
Severovi, članovi udruge Z-EKO osnovane u srpnju ove godine, ističu da neprestano iskušavaju recepte, ne zaboravljajući spomenuti kako im je Vrt nezaobilazna literatura. Za svoj gušt rade ljuti ajvar, a za kupce i ljuti i blagi i "normalni". Za sve pak otkrivaju obiteljski recept u kojem se prožima i iskustvo Zagorja i bosanske Posavine i Moslavine:
Uzmite 6 kg očišćene paprike, 2 kg patlidžana, 3-4 česna češnjaka, 5-7 ljutih feferona. U 3 l vode dodajte 1/2 l vinskoga (ili jabučnoga octa) i skuhajte papriku i patlidžan. Sameljite ih i pirjajte u 1 l ulja. Po potrebi posolite. Kad zakipi, kuhajte još 1 h neprestano miješajući. U vruće boce nalijte vrući ajvar, stavite u pećnicu zagrijanu na 50 Celzijevih stupnjeva, pa ostavite do drugoga dana. Tada u ajvar, koji je dobio koricu, dodajte žlicu vrućega ulja i zatvorite poklopcem.
Maja MATKOVIĆ