U drugome krugu predsjedničkih izbora u siječnju 2010. Milan Bandić je u dijaspori osvojio 91.841 glas, a njegov protukandidat i kasnije izabrani predsjednik Ivo Josipović 5571. Pet godina kasnije nagovješćuje se mogućnost da bi se Bandić mogao okušati u XI. zbornoj jedinici, ponajprije u Hercegovini, kako bi došao do jednoga od tri zastupnika koliko ih se ukupno bira izvan zemlje.
'Zagrebačka stranka'
'Bandićevi ljudi' u Hercegovini tvrde da se još ne zna hoće li se Milan Bandić 365 - Stranka rada i solidarnosti uistinu upustiti u pokušaj otimanja dijela HDZ-ove utvrde. Prema riječima Milana Sitarskog iz Instituta za društveno-politička istraživanja (IDPI) iz Mostara, pouzdano je da Bandić ima potencijala ugroziti tradiciju, ali je sada nepoznato hoće li stranka, koja je usredotočena na Zagreb, moći svoj program prilagoditi 'dijaspori'.
– Vidjet ćemo koliko će se posvetiti kampanji u toj izbornoj jedinici. Problem te stranke dijelom je to što je razmjerno nova i što je usredotočena na Zagreb – rekao je Sitarski.
Profilirao i podrijetlo
Prema njegovim riječima, Bandić je na izvjestan način i unikat na hrvatskoj sceni jer je i svoje podrijetlo uspio politički profilirati.
– Možda bi preambiciozno bilo očekivati da HDZ osvoji manje od 50 posto glasova, ali mislim da ima izgleda ugroziti poziciju HDZ-a u 11. izbornoj jedinici – smatra Sitarski. U HDZ-u BiH Dragana Čovića, koji je najvažniji za birače u BiH koji čine najveću bazu XI. izborne jedinice, ističu da na ovim izborima očekuju uvjerljivu pobjedu sestrinske stranke. U dijaspori se biraju tri zastupnika, a najveći problem za birače s pravom glasa je mali broj biračkih mjesta.
>> 'Ako građani budu vjerovali djelima i radu, ja ću na izborima dobro proći'
>> Bandić: Odvoz otpada bit će jeftiniji i do 85%
Ne, ne moze. Dijaspora ne voli tita kao Bandic.